Yozgat’ta 3 kişi, camide itikafa girerek Ramazan’ın son 10 gününü ibadetle geçecek. Ramazan ayının en önemli sünnetlerinden biri olan itikaf, kişinin sıradan davranışlardan uzaklaşarak, ibadet amacıyla belli bir şekilde camide kalması anlamına geliyor.  
İtikafa girenler, Kur'an-ı Kerim okuyup, tesbihatta bulunuyor. Ramazan’ın son 10 gününde Kadir Gecesini arayan vatandaşlar, gecelerini dua ve ibadetle geçirirken, gündüz vakitlerinde ise dinleniyor. Öğle vaktine kadar uyuyarak dinlenen vatandaşlar, öğle namazını kıldıktan sonra da çeşitli ibadetlerle günlerini geçiriyor.
Yozgat İl Müftüsü Ali Gülden, 3 vatandaşın itikafa gireceğini söyledi
 İtikafın akıllı, ergenlik çağına gelmiş bir Müslüman'ın beş vakit namaz kılınan bir mescit ya da camide Allah'a daha yakın bir kul olabilme niyetiyle bir süre durması olarak tarif edilebileceğini ifade eden Müftü Gülden, "İtikafta bulunan kişi zaruri ihtiyaçları dışında bulunduğu camiden dışarı çıkmaz" dedi. 
Bu süreçte yeme, içme ve uyumanın camide yapıldığını belirten Müftü Gülden, erkeklerin itikafı camilerde, kadınların ise evlerinin uygun bir yerinde yaptıklarını kaydetti. 
Ramazan dışında da caiz olmakla birlikte, itikafın yüzyıllardır bu ayda yapılmasına özen gösterildiğini vurgulayan Müftü Gülden, dünya yaşantısında, yapılan koşuşturmalar neticesinde insanların kendilerini ve ailelerini ihmal ettiklerini belirtti. 
Müftü Gülden, “Çoluk çocuğumuzun geleceğini kurtarmak için bazen hem kendimizin hem de çocuklarımız geleceği olan ahreti kaybedebiliyoruz. Bu telaş içerisinde hayat bir anlık da olsa dur demek ve kendimize zaman ayırarak, şimdiye kadar ne yaptık ve ne yapacağız manasında sorguya çekip geleceğimizi planlamak geçmişi değerlendirmek için bir fırsat olarak itikaf ibadeti karşımızda durmaktadır. Peygamber Efendimiz Ramazanın son on gününü, ümmetin işleri ile ilgilenmek için geçirdiği 344 gününe nokta koymuş ve 354 günlük kameri ayda on gününü kendisini onarmakla geçirmiştir. Hz. Muhammed (sav), itikafı bir iç onarım geçmişi değerlendirme, geleceği planlama ve muhasebe olarak bize tavsiye etmiş ve 10 günü camide mescitte itikafla geçirmiştir” ifadelerini kullandı. 
İtikaf ibadetinin yapılış şekline değinen Müftü Gülden, “İtikaf, ibadet niyeti ile bir mabede bir anlık dahi olsa, Allah rızası için yeme, içme ve asli ihtiyaçlar dışında kendisini dünyalık işlerden uzaklaştırarak kişinin kendini ibadet maksadıyla bir mescit ya da mabede kapamasıdır. Orada dışarı çıkar abdestini alır, yeme ve içme ihtiyacını karşılaması dışında her türlü dünyevi ihtiyaçları bir kenara bırakır ve kendini ibadete adar” dedi. 
İtikaf ibadetinin Farz-ı Kifaye olduğunu belirten Müftü Gülden, bu sorumluluğun kalkması için bir şehirde bir bölgede mutlaka itikafa giren birilerinin olması gerektiğinin altınız çizdi. İl Müftüsü Gülden, Yozgat’ta bu yıl Şeyhzade Hacı Ahmet Efendi Cami’nde itikaf yapılacağını aktardı.
                      ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi