Yozgat’ta ekmek fiyatlarının 4,50’den 6,50 TL’ye çıkarılması beklenirken,  5 TL’den satılan pide fiyatları 7 TL’ye satılmaya başlandı. Yozgat’ın tescilli parmak çöreği de 7 TL’ye yükseltildi.

Yozgat’ta ekmek fiyatlarına zam gelecek.  Yozgat’ta asgari ücret zammına ve diğer maliyetlere bağlı olarak ekmek ve simide zam talepleri gündeme geldi. 
Döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından un fiyatlarının artması ile birlikte Yozgat’ta   ekmek zammı gündeme geldi. Yozgat’ta fırıncı esnafı ekmek zammına ilişkin başvurularını gerçekleştirdiler. 
Maliyetlerin sürekli artması ve gelen zamlar fırıncıları da isyan noktasına getirdi. Ekmek fiyatının yükseltilmesi için taleplerini gündeme getiren fırıncıların beklentisi karşılık bulursa, vatandaş 200 gram ekmeği 6,5 TL’ye tüketmek zorunda kalacak. 
Fırıncılar yaklaşık 3 ay önce girdi maliyetlerini gerekçe göstererek fiyatının yükselmesini talep ettiği ekmeğe zam beklentilerini ilettiler. 
Yozgat’ta faaliyet gösteren fırıncılar maliyetlerin yüksekliğini gerekçe göstererek zam konusunu bir kez daha gündeme getirdi. Fırıncıların zam isteği ve bu yönde yaptığı girişimler dur durak bilmiyor. Ekmek fiyatlarının yeniden güncellenmezi için başvuran fırıncıların talepleri bir kez daha ele alınacak. 
Bizim Fırın Sahibi Mehmet Emin Açıkgöz,  Asgari ücret, un, elektrik gibi maliyetler nedeniyle zammın kaçınılmaz olduğunu söyledi.
Devletin son iki yıldır destek verdiğini hatırlatan Açıkgöz,  “Un fiyatına belirli bir oranda indirim uygulanıyordu. Bir şekilde fırıncıya ekmeği ucuz satabilmesi için yardım ve destekte bulunuyordu.
TMO geçtiğimiz Mayıs ayına kadar desteğini sürdürdü. 31  Mayıs itibariyle  desteğini bitirdi. Destekleme yapılan  unun fiyatı  güncel fiyatına geldi. Bugün un fiyatı 500 TL’ye geldi” dedi.
Açıkgöz, TMO’nun  çiftçiyi desteklemek ve enflasyon altında ezilmesinin önüne geçmek adına 7 TL alım yaparken,  destekle birlikte 9,25TL alım kararı aldığını aktardı. Bu rakamların un fiyatlarının katlanmasına neden olduğuna değinen Açıkgöz, fırıncı esnafına sağlanan destekler kalkarken,  güncel un fiyatlarının 610 TL  olarak yansıdığını ifade etti.
Açıkgöz, “Mayıs ayında 345 TL aldığımız un fiyatı desteklerin kalmasıyla 610TL yükseldi. Sadece un maliyeti bize % 85. Bunun yanında işçi maliyeti, elektrik, su, maya maliyetler artmaya başladı” diye konuştu.
Açıkgöz, çevre illerin ekmeği 7.50 TL’den satarken kendilerinin 6.50 TL olarak fiyat belirlediklerinin altını çizdi.
                  SALİH AKGÜL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi