Yozgat’ta 4,50 liradan satılan ekmek bugünden itibaren 6.5 liradan satılmaya başlandı.  Yozgat’ta ekmek fiyatlarına zam geldi. Yozgat’ta asgari ücret zammına ve diğer maliyetlere bağlı olarak ekmek ve simide zam talepleri gündeme geldi. Döviz kurunda yaşanan dalgalanmanın ardından un fiyatlarının artması ile birlikte Yozgat’ta ekmek zammı gerçekleştirildi. Yozgat’ta fırıncı esnafının ekmek zammına ilişkin başvuruları karara bağlandı. Alınan kararla Yozgat’ta ekmek fiyatı yüzde 50 zamlı satılıyor.
Yozgat’ta girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle fırıncıların talebi üzerine 20 Temmuz’dan itibaren 210 gram ekmek 6,5 TL oldu. Yeni tarife ile 200 gram pide ve yöresel parmak çörek ile simit ve kıymalı pide pişirme fiyatı da zamlandı. Pide ve parmak çörek fiyatı da 5 liradan 7 liraya çıktı. 
Maliyetlerin sürekli artması ve gelen zamlar fırıncıları da oldukça zorlamaya başladı. Ekmek fiyatının yükseltilmesi için taleplerini gündeme getiren fırıncıların beklentisi karşılık buldu. Vatandaş 200 gram ekmeği 6,5 TL’ye tüketmek zorunda kalacak. Fırıncılar yaklaşık 3 ay önce girdi maliyetlerini gerekçe göstererek fiyatının yükselmesini talep ettiği ekmeğe zam beklentilerini ilettiler. Yozgat’ta faaliyet gösteren fırıncılar maliyetlerin yüksekliğini gerekçe göstererek zam konusunu bir kez daha gündeme getirdi. 
Bizim Fırın Sahibi Mehmet Emin Açıkgöz, Asgari ücret, un, elektrik gibi maliyetler nedeniyle zammın kaçınılmaz olduğunu belirterek, zammın kaçınılmaz hale geldiğine dikkat çekti.
Açıkgöz, zammın beklentilerin altında yapıldığına değinerek, uygulanacak olan zammın tüm ekmek çeşitlerini kapsayacağını söyledi.
TMO’nun fırıncılara yönelik un desteğini geri çekmesinin ve işçi, doğalgaz ile elektrik fiyatlarının yükselmesinin bu zamda etkili olduğunu belirten Açıkgöz, “Bu zammı yapmak zorunda kaldık. TMO daha önce fırıncılara ucuz un desteği veriyordu. Bu desteğin kaldırılmasının ardından, un fiyatları büyük oranda artışa geçti. Biz fırıncılar maliyetlerimizi bile çıkartamaz hale geldik. Bunun yanında asgari ücret, elektrik ve doğalgaza getirilen zamlar da sıkıntı oluşturdu” dedi.
                        SEVİLAY KAYAASLAN

Editör: Hakimiyet Gazetesi