Türkiye’nin farklı illerinde görülen SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle Yozgat’ta da kapatılan hayvan pazarları açılıyor. 
Tarım ve Orman Bakanlığınca, bulaşıcı şap hastalığından dolayı bir süredir kapalı olan Yozgat’ta hayvan pazarları  28 Nisan’da açılacak.
SAT-2 tipi şap virüsü nedeniyle tüm Türkiye'de ikinci bir emre kadar veteriner hekim, veteriner sağlık teknikeri ve teknisyenlerinin izinleri de iptal edildi. Hayvanların hareketi ve satışı da yasaklanmıştı.
Yaklaşık 50 gündür kapalı olan hayvan pazarları Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelgeyle 28 Nisan 2023 tarihinde tekrar açılıyor.
Hayvan pazarlarının açılmasıyla ilgili yayımlanan genelgede; şap hastalığına duyarlı türden hayvanların hareketlerine (il içi ve il dışı) ilkbahar şap aşılama kampanyası süresince getirilen kısıtlamalar 28 Nisan 2023 tarihi itibariyle kaldırıldığı belirtildi. 
Genelde şu ifadeler yer aldı:
“Şap hastalığı nedeniyle karantinası devam eden yerler dışında, İller arası büyükbaş hayvan sevklerinde, sevk edilecek büyükbaş hayvanların Sat-2 serotipini içeren aşı ile aşılanmış ve aşılama tarihinden itibaren 21 günlük sürenin geçmiş olması. İller arası küçükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması. İl içi büyükbaş ve küçükbaş hayvan sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması. İki aylık yaştan küçük sığır cinsi hayvanların sevklerinde şap aşısı şartı aranmaması. Sat-2 serotipi içeren aşı ile aşılanmamış olan hayvanların aşılanmasına aksatılmadan devam edilecektir.”
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi