Yozgat kent genelinde 170 bin hektar ormanlık alan, olası yangınlara karşı Orman İşletme Müdürlüğü ekiplerince gözetleme kulelerinden izleniyor. 
Kent genelinde olası orman yangınlarına karşı tedbirler artırılırken il genelindeki yangın gözetleme kulelerinden ormanlık alanlar, ekipler tarafından gözetleniyor. Orman İşletme Müdürlüğü personelleri gözetleme esnasında çıkabilecek olası yangınları, yangının yeri ve dumanın şeklini de belirterek merkeze bilgi aktarıyor. Buradaki personellerin verdiği bilgiler ışığında sahadaki görevliler, yangına ilk müdahale çalışmalarını planlıyor ve buna göre personeller yönlendiriliyor.
Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, yaz mevsimi ile birlikte orman yangınlarının öncelikli gündemleri arasında olduğunu belirterek, Orman İşletme Müdürlüğü personellerinin kent genelinde ormanlarda gözetleme esnasında çıkabilecek olası yangınlara karşı duyarlı olduğunu söyledi. 
Vali Özkan, “Bütün kurumlarımız orman yangınlarına yönelik tedbirlerini imkanları doğrultusunda azami miktarda aldılar. Yangınlarda en çok karşılaştığımız konu insani kusurlar ve insandan kaynaklı olaylardır. İnsanlarımızdan isteğimiz kararlarımızda da olduğu üzere ormanlık alanlarda kontrollü piknik alanları hariçateşli piknik yapmamaları, anız yakmaktan uzak durmalarını istiyoruz.” dedi. İHA
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi