Yozgat Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü personeli Aile Eğitim Programı Eğitimcisi Sosyolog Merve Er ve Yozgat Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü personeli Öğretmen Elif Şahiner tarafından Yozgat 112 Acil Çağrı Merkezi Müdürlüğü çalışanlarına yönelik Tütün Bağımlılığı ve Telefon Bağımlılığı eğitimi verildi. 
Seminerde katılımcılara “bağımlılığın ne olduğu, bağımlılığın belirtileri, bağımlılığın bireyin kendisine ve çevresine zararları, bağımlılıktan kurtulma yöntemleri” konuları hakkında bilgi verildi. 
SİGARADAN UZAK DURUN
Öğretmen Elif Şahiner, sigaranın sağlığı olumsuz etkilediğini ve bir çok hastalığa neden olduğunu söyledi.
Şahiner, sigaranın, dünyada en yaygın kullanılan ve en fazla zarar veren bağımlılık yapıcı madde olduğunu dile getirdi. Şahiner,  nefes yoluyla  içilen sigaranın 4 binden fazla kimyasal madde içerdiğinin altını çizdi. 
Sigaranın kısa süreli olarak; kan basıncını artırdığını, iştahsızlığa sebep olduğunu, ağızda kötü koku ortaya çıkardığını, diş çürümesine sebep olduğunu, beyindeki kan akışının yavaşlamasına, baş dönmesine neden olduğuna değinen Şahiner, “Uzun süreli etkilerine baktığınızda ise; sık sık nefessiz kalmak ve öksürmek, dişlerde sarı ya da siyah lekelerin oluşması, kadınlarda ve erkeklerde kısırlık riski, saçlarda kötü koku ve dökülme, tırnaklarda sararmaya neden olmaktadır. Yapılan araştırmalarda; Sigaradan dünyada her yıl yaklaşık 8 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Günde ortalama 22 bin kişi, solunumla ilgili enfeksiyonlar, kronik bronşit, zatürre, kalp krizi ve kalple ilgili rahatsızlıklar, damar rahatsızlıkları, kronik baş ağrıları, mide ülseri ve astım vb. sigaranın tetiklediği hastalıklara yakalanmaktadır” dedi.
TEKNOLOJİ 
BAĞIMLISI OLMAYIN
Sosyolog Merve Er ise teknoloji bağımlılığının zararlarına ilişkin bilgiler verdi.
Sosyolog Er, “teknoloji bağımlısı bireylerdeki belirtileri şu şekilde sıraladı; birey ruhsal ve bedensel sıkıntılara rağmen teknolojiyi kullanmaya devam eder, bağımlı olduğu şeyle(telefon, tablet, bilgisayar vb.) gittikçe daha çok vakit geçirmek ister, teknolojiyi istediği gibi kullanamazsa aksi, asabi ve öfkeli olur, yüz yüze görüşmek yerine telefonla iletişimi tercih eder, bilgisayarda, tablette ve telefonda oyun oynarken ya da internette vakit geçirirken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsa ve oyunu bırakamıyorsa bu bir uyarı işareti olabilir. 
Teknoloji bağımlılığı meraktan, bağımlı arkadaş çevresinden, dışlanma korkusundan, aşırı derece içe kapanıklıktan, can sıkıntısından, hedefsizlikten, ben bağımlı olamam düşüncesinden oluşmaktadır. 
Bağımlı bireyler temel ihtiyaçlarını bile ihmal ederek bütün vaktini teknolojik araç başında geçirmektedirler. Teknoloji bağımlısı bireyler giderek yalnızlaşmakta ve yüz yüze iletişim kurmakta zorlanmaktadır. Teknoloji bağımlılığının psikolojik zararları; sürekli kendini depresyonda hissetme, yaptığı ya da telefon sebebiyle yapamadığı işler için suçluluk duyma, öfke ya da yoksunluk belirtileri gösterme, gerçek hayata karışmaktan korkmaktır. Teknoloji bağımlılığının fiziksel zararları; telefonun sık kullanıldığı el ve parmaklarda rahatsızlık hissi, Karpal Tünel Sendromuna varan eklem rahatsızlıkları, uyku ve beslenme düzeninde meydana gelen düzensizlikler, boyunda, belde ve sırtta meydana gelen ağrılar, gözde kuruluk ve benzeri göz problemleridir’’ dedi.
                       HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi