Acil çağrıların tek merkezden yönetilmesi projesi kapsamında 112 Acil Çağrı Merkezi, sağlık, itfaiye, polis ve jandarma ekiplerine çağrıların ulaştırılmasını sağlıyor. Acil çağrıların tek merkezden yönetildiği 112 Acil Çağrı Merkezi, gereksiz aramaları süzerek sağlık, itfaiye, polis ve jandarma ihbar hatlarının gereksiz meşgul edilmesinin önüne geçiyor.
Yozgat Valiliği 112 Acil Çağrı Merkezi’nin gereksiz meşgul edilmemesi konusunda vatandaşları uyardı.
Valilikten yapılan yazılı açıklamada, 112'ye yapılan aramaların bir kısmının acil olmayan durumlar ya da asılsız ihbarlar olduğuna dikkat çekildi.  Açıklamada, gereksiz aramaların, acil yardım bekleyen gerçek ihtiyaç sahiplerinin hayatını riske attığına vurgu yapıldı.
Açıklamada, “Her saniye, bir hayatın kurtarıldığı 112 Acil Çağrı Merkezi, vatandaşlarımızın acil durumlarda ilk başvurduğu, hayat kurtaran bir numara olma özelliği taşıyor.  Emniyet, Jandarma, Sağlık, İtfaiye, Orman ve AFAD gibi acil yardım hizmeti veren birimleri bir çatı altında toplayan merkez, 7 gün 24 saat boyunca hizmet veriyor. Ancak bu hayati hizmetin aksamaması ve gerçekten yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edilebilmesi için toplumumuzun bilinçlenmesi büyük önem taşıyor. Yapılan analizler, 112’ye yapılan aramaların bir kısmının acil olmayan durumlar ya da asılsız ihbarlar olduğunu gösteriyor. Bu tür gereksiz aramalar, acil yardım bekleyen gerçek ihtiyaç sahiplerinin hayatını riske atıyor” denildi.
Açıklamada, okullarda ve alışveriş merkezleri başta olmak üzere farklı alanlarda 112’nin doğru ve bilinçli kullanımını artırmaya yönelik tanıtım ve bilinçlendirme faaliyetlerinin yapıldığı ifade edildi.
Eğitimler ve kampanyalar ile vatandaşların sadece gerçek acil durumlar için 112’yi aramaları ve acil olmayan durumlar için ilgili diğer birimlere yönlendirilmelerinin amaçlandığına değinilen açıklamada, “Unutmayın, 112 Acil Çağrı Merkezi'ne yapılan asılsız ihbarlar ve gereksiz aramalar, ciddi yaptırımlarla sonuçlanabiliyor. Asılsız ihbarda bulunan ve gereksiz yere meşgul edenlere birinci aramada 1250 lira, eğer tekrarı yaşanırsa 2 bin 500 lira idari para cezası uygulanıyor.  112 Acil Çağrı Merkezi’ni sadece gerçek acil durumlar için arayarak, bu hayati hizmetin daha verimli bir şekilde işlemesine katkıda bulunabilirsiniz. Hayat kurtarmak ve hayatınızın kurtarılmasını sağlamak hepimizin elinde. Unutmayın, acil servisler gereksiz ve asılsız çağrılar ile meşgul edildiğinde, yardıma muhtaç olan bir başka birey beklemek zorunda kalıyor” ifadelerine yer verildi.
                     HABER MERKEZİ