Yozgat’ta Ocak-Mart dönemi itibari ile bin 72 kişiye istihdam sağlandı.
Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Yozgat İl Müdürlüğü aracılığıyla kentte 2023 yılı üç aylık dönemde 712 erkek, 360 kadın almak üzere toplam  bin 72 kişinin işe yerleştirildiği belirtildi.


İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2023/2’inci Olağan Toplantısı Vali Ziya Polat Başkanlığında, ilgili kurum temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi. Valilik Toplantı Salonu'nda gerçekleşen toplantıda, gündemdeki maddeler görüşüldü.
İstihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulmasını, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar yapmak üzere toplanan İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu, toplantısını gerçekleştirdi.
Bir önceki toplantıda alınan kararlar ve yapılan çalışmaların değerlendirilmesi ile başlayan toplantı, İŞKUR uzmanları tarafından yapılan sunumla devam etti.
Yozgat İŞKUR’a 6 bin 639’u erkek, 6 bin 647’si kadın olmak üzere 13 bin 286 kayıtlı işsiz bulunuyor.
İŞKUR’da 21 bin 568’i erkek 16 bin 143’ü kadın olmak üzere 37 bin 711 kayıtlı işgücü yer alıyor.
Yozgat’ta, Ocak-Mart 2022 döneminde, özel sektörde 660 erkek, 350 kadın ve 34’ü engelli olmak üzere toplam bin 44 kişi çeşitli işlere yerleştirildi.
Yozgat’ta İş ve Meslek Danışmanlığı faaliyetleri kapsamında, işsizler ve daha iyi şartlarda iş arayanlara iş danışmanlığı, öğrencilere ise meslek danışmanlığı hizmeti verildi.  3 bin 468 kişi ile danışmanlık görüşmesi yapılırken, 2 bin 796 kişi ise danışmanlık hizmetinden yararlandı. 2023 Ocak Mart dönemi içerisinde 8 grupta 106 öğrenci iş kulübü hizmetinden faydalandı.
Yozgat’ta 2023 yılında  bin 662 kişiye toplam 9 milyon 441 bin 130 TL işsizlik ödemesi yapıldı.
Yozgat’ta 5 işbaşı eğitim programı gerçekleştirilirken 17 kişi katılım sağladı. Toplum yararına program kapsamında 17 programdan 368 kişi yararlandırıldı.
Yozgat’ta 28 farklı gruptaki bin 892 kişiye danışmanlık hizmeti verildi.
Toplantıda; il düzeyinde istihdam ve mesleki eğitim politikalarının oluşturulması, istihdamı koruyucu, geliştirici ve işsizliği önleyici tedbirler ile uygulanacak aktif işgücü programlarının belirlenmesi, istihdam etkinliklerinin ve mesleki eğitim uygulamalarının izlenmesi ve değerlendirilmesine yönelik çalışmalar ele alındı.
Yozgat Valisi Ziya Polat, toplantı sonunda yaptığı açıklamalarda bulundu. Yozgat'ın tarım ve hayvancılık memleketi olduğunu aktaran Polat, "Sanayileşme yolunda da hızla adımlar atıyoruz. Yozgat OSB'de yerimiz yok gibi, Boğazlıyan OSB'de yer tahsislerinin çoğunu yaptık. Bozok OSB'de başvurular devam ediyor. Yozgat sanayisine katma değer katmasını istediğimiz için Bozok OSB'ye iyi şirketlerin yatırım yapması için çaba gösteriyoruz" dedi.               SEVİLAY KAYAASLAN

Editör: Hakimiyet Gazetesi