Yozgat’ta son dönemlerde hibe desteklerinden en fazla ilçe konumuna gelen Çandır’da yatırımlar dikkat çekiyor. İlçenin önde gelen ailelerinin başlattığı yatırım ve tesisleşme hamlesi meyvelerini vermeye başladı. Çandır’da genç iş insanı ve AK Parti İlçe Başkanı Halim İlbay, uzun yıllardır yürüttüğü tarım ve hayvancılıkta ilçeye öncülük etti. 
Tarım Ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu destekleriyle modern hayvancılık tesisleri kuran iş insanı Halim İlbay, yaptığı işi sevdiğini kaydetti.
 İş insanı ilbay, tarlada, ahuda, tavuk kümesinde bulunmaktan, onların sesini dinleyip, çalışmaktan mutlu olduğuna vurgu yaptı.
Çandır’a yatırımların gelmesi ve ilçenin ihtiyaçlarının karşılanması noktasında önemli payı bulunan Halim İlbay, Et ve Süt Kurumu’nun tavuk eti tedarikini de karşılıyor.
‘İLK DESTEĞİ BİZ ALDIK’
İlbay,  Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) başta olmak üzere devlet destekleriyle Avrupa standartlarında tesislerin kurulduğunu söyledi. Çandır’ın en fazla hibe desteği alan bölgeler arasında bulunduğunun altını çizen İlbay, modern tesislerle tarım ve hayvancılığın geliştiğini aktardı.
Çandır’da TKDK desteklerinden yararlanarak ilk tesisi kendilerinin kurduğunu ifade eden İlbay, "Yaptığımız araştırmalar sonucunda proje hazırlayarak TKDK'ye müracaat ettik. Çandır'da ilk işi biz yaptık. Daha sonra bizim yaptığımız tesisi gören diğer vatandaşlarımızda proje hazırladı ve ilçemiz TKDK'den en fazla hibe alan ilçe oldu" dedi.
VATANDAŞ SÖYLENENE DEĞİL
GÖRDÜĞÜNE İNANIYOR
Kırsal kalkınmaya büyük destek verildiğini ifade eden İlbay, " Vatandaşımız söylenilene değil gördüğüne inanıyor. Bizim bu işlerimizi yaptığını gören insanlar gelip bizlerden bilgi aldı, bizde elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Bizimle birlikte tesis sayıları da artmaya başladı. Çandır’a modern tesisler yaptık" dedi.
TKDK'nin önemini vatandaşların yeni yeni anlamaya başladığını vurgulayan İlbay, "TKDK nedir diyenlere ben bir bagaj dolusu evrak verdim bir bagaj dolusu para aldım diye cevap veriyorum. Bunu Yozgat'ta insanlarımız yeni yeni yapmaya başladı. Kayseri’den gelip ilçeye yatırım yapanlar var.  Yozgat insanı bu konuda biraz tutucu ve biraz da korkak davranıyor" diye konuştu.
İLÇEYE YATIRIMLAR GELDİ
İlbay, "TKDK çok büyük bir imkan sağlıyor. Vatandaşlarımız bu imkanlardan yararlanmasını istiyoruz.
Tarım ve hayvancılıkta bir sorun bulunmuyor. Bu güne kadar Çandır ilçemize TKDK destekleriyle  50 milyon civarında bir yatırım yapılmıştır. Hayvancılığın yanında et tavukçuluğu konusunda da tesislerimiz kuruldu" ifadelerini kullandı.
ESK TEDARİKÇİSİ
Çandır’da TKDK hibe desteğiyle kurduğu tesiste besi tavuğu yetiştiren iş insanı İlbay, Et ve Süt Kurumu’na tedarik sağlıyor. 2 ayda bir 200 ton civarında tavuk tedariki gerçekleştiren İlbay, üretimi yaptıkları tavukların ESK ve Tarım Kredi Marketlerinde de satışa sunulduğunu belirtti. İlbay, “İlçemizde 11 Eylül Pazartesi günü açılacak olan Tarım Kredi Market’te, Çandır’daki çiftliğimizde ürettiğimiz ve Et ve Süt Kurumu (EBK) markasıyla pazara arz edilen tavuklarımızı görmek ayrı bir gurur vesilesi oldu bizler için.  Gönül rahatlığıyla ve uygun fiyatıyla tüketebileceğiniz ve tüm Tarım Kredi Marketlerde bulunan “EBK”markalı tavuk ve ürünlerini şiddetle tavsiye ederim” şeklinde konuştu.       REŞİT ÜNAL