Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) 21 Mart 2024 tarihi itibariyle IPARD III Programı Birinci Başvuru Çağrı İlanına çıktı.
TKDK tarafından proje başvuru sahiplerine 2021 - 2027 yılları arasında 785 milyon avro hibe desteği sağlanacak “IPARD III Programı” 81 ilde başlıyor.
Yozgat ile birlikte 42 ilde uygulanan TKDK IPARD Programı, 2024 yılından itibaren uygulanacak IPARD III Programı’nın 81 ile yaygınlaştırılacak.
TKDK resmi web sitesinde yayımlanan “IPARD III Programı – 1. Başvuru Çağrı İlanı” kapsamında; et, süt, yumurta, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması sektörlerinde soğuk hava deposu, süt toplama merkezi, işleme tesisi kurulumu ve modernizasyonuna yönelik yatırımlar desteklenecek.
Başvurular, 9 Mayıs 2024 tarihine kadar yatırım yapılması planlanan şehirdeki TKDK İl Koordinatörlüğüne veya TKDK İl İrtibat Ofisine yapılabilecek.
Söz konusu ilan döneminde yatırımcılara toplam 66 milyon avro hibe desteği sağlanacak. Yatırımcılar, çağrı ilanı döneminde İl Koordinatörlükleri ve İl İrtibat Ofislerini ziyaret ederek ve “444 85 35 TKDK Yardım Masası” hattından bilgi alabilecek.
25 Bin 243 Yatırım, 100 Bin İstihdam     
IPARD Programı kapsamında 2011 yılından bugüne kadar 42 ilde 25 bin 243 proje yatırıma dönüştürülerek toplamda 44,7 milyar TL hibe desteği sağlandı. Hayata geçirilen işletmelerde 100 bin vatandaş istihdam ediliyor.
Avrupa Birliği (AB) hijyen ve çevre standartlarına uyumlu, yüksek bilgi teknolojisiyle üretim yapılan tesislerle Türkiye’nin AB’ye katılım sürecine katkı sağlanıyor. 
Türkiye, Avrupa Komisyonu raporlarında IPARD Programı’nı uygulayan en başarılı ülke olarak yer alıyor.
Çağrı ve başvuru dönemleri  takvimine göre 66 milyon avro bütçeli Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar için 21 Mart’ta, 80 milyon avro bütçeli Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme için haziran ayında, 90 milyon avro bütçeli Tarımsal İşletmelerin Fiziki Varlıklarına Yönelik Yatırımlar için temmuz ayında ve 12 milyon avro bütçeli Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve İş Geliştirme (Açık Alanda Bitkisel Üretim Projelerine Yönelik Makine Ekipman Destekleri) için ağustos ayında çağrıya çıkılacak; başvuru dönemleri de sırasıyla Mayıs, Temmuz, Ağustos ve Eylül ayları olacak.
                  HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi