AK Parti'de milletvekili aday listelerinin belirlenmesi amacıyla alt komisyon çalışmaları başladı. AK Parti genel merkezindeki mülakatlara bugün Yozgat’tan aday adayı olan isimler katılacak. İlk tercihi Yozgat olan aday adaylar için yapılacak mülakat AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığı’nda gerçekleştirilecek.
AK Parti Yozgat Milletvekili Av. Yusuf Başer ve ikinci tercihi Yozgat olarak yapan 16 isim mülakata alınmayacak.
14 Mayıs’ta yapılacak olan 28’inci Dönem Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı seçimi için  AK Parti’de çalışmalar devam ediyor. 22 Mart’ta sona eren aday adaylığı başvuru sürecinin ardından 25 Mart’ta Yozgat Belediyesi Bilal Şahin Sosyal Tesisleri'nde tüm teşkilatların katılımı ile temayül yoklaması yapıldı. Milletvekilliği için başvuran 60 aday adayından 43’ü için yapılan temayül yoklamasının ardından sıra mülakata geldi. AK Parti Genel Merkezi’nde başlayan mülakatlar iller sırayla davet ediliyor. Yozgat’tan aday adaylığı başvurusu yapan 60 aday adayından mevcut milletvekili ve Yozgat’ı ikinci sıradan tercih eden 16 kişi dışında 43 kişinin tamamı mülakata girecek.
DAVET EDİLDİLER
28. Dönem Milletvekilliği nedeniyle AK Parti'den aday adayları AK Parti Genel Merkezi'ne davet edildiler. Randevu usulü gerçekleşen davette aday adayları mülakat için ter dökecek. Aday adayları alt komisyonda 14.000 ila 18.00 saatleri teker teker dinlenecek. Alfabetik sırayla dinlenecek aday adayları bugün başkentte oldukça heyecanlı anlar yaşayacak. Yeni dönemde aday listesine girmek isteyen aday adayları kendilerini anlatacak.
Abdulhamit Alparslan, Abdulkadir Akgül, Adem Darımla, Afşin Ersoy, Aydın Baran, Ayhan Çelik, Bülent Doğan, Çelebi Dursun, Derviş Burak Binici, Fatih Arslan, Funda Çapan Özdemir , Gülşen İtik, Halil Şahbaz, Halil Türkmen, Hasan Eroğlu, Hasan Kandemir, İlknur Ünal, İlyas Şenses, İskender Minar, Kazım Ekinci, Mehmet Deniz, Mehmet Zafer , Mehtap Bekdemir, Melike Bolat, Muhammed Enes Telli, Muhammed Tarık Arslan, Mustafa Sitembölükbaşı, Nevzat Atak, Nurdan Taşarsu, Nuriye Özel, Nurullah Nurdoğan, Oktay Rifat Yılmaz, Ruziye Öngel, Serhat Akın, Serhat Kemal Yılmaz, Serkan Uslu, Süleyman Şahan, Tuğba İstek, Yasin Durusoy, Yavuz Karaca, Yusuf İbiş, Zafer Atik, Züleyha Karademir
PUANLI MÜLAKAT
Adaylara  ‘Neden siyaset yapmak istiyorsunuz)’, ‘Neden AK Parti’yi seçtiniz?’, ‘Aday olduğun il ile ilgili ne tür projelerin var?’, ‘Bölgende seni tanırlar mı?’, ‘İddialı mısın?’ gibi sorular sorulacak. Yozgat’tan aday adayları 11’er kişilik gruplar halinde komisyonun bulunduğu kata çıkacak. Adaylara özellikle aday oldukları bölgenin sosyo-ekonomik ve demagojik yapısı hakkında da sorular yönetilecek. 
Adayın teşkilatçılık yeteneği, davaya bağlılığı, hikayesi, yaptıkları, görevleri, diksiyon ve beden hareketleri değerlendiriliyor. Mülakatlarda, puanlama sistemi uygulanacak.
KOMİSYON BAŞKANI CANİKLİ
Yozgat’ta AK Parti milletvekili aday adayları mülakat için beklerken, Komisyon başkanlığını AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli yapıyor. İstanbul Milletvekili Hasan Sert, Adana Milletvekili Fatoş Gürkan, Kayseri milletvekili Emir Yasin Kekeç’in görev aldığı komisyon çalışmalarına devam ediyor. 
Öte yandan AK Parti, aday adayları için temayül yoklamasından sonrasında, deneyimli isimlerden kurulu 14 ayrı komisyon marifetiyle vekil adaylarını dün mülakata almaya başladı.  Mülakat süreci nedeniyle Genel Merkez’de trafik yoğunlaştı.
DAVAYA BAĞLILIĞI 
DEĞERLENDİRİLİYOR
Komisyon başkanları ve üyeleri kendi takdirindeki soruları aday adaylarına yöneltiyor. AK Parti Genel Merkezi mülâkatlar için standart sorular belirlemedi. Aday adaylarına puan verirken belirli kriterlere de dikkat ediliyor. Adayın teşkilatçılık yeteneği, davaya bağlılığı, hikâyesi, yaptıkları, görevleri, diksiyon ve beden dili değerlendiriliyor. Komisyonlarda elemeden ziyade puanlama sisteminin uygulanacağı bildirildi.
TÜM LİSTE ERDOĞAN’A
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, milletvekili aday adayı olarak başvuran 6 bin 25 kişilik bütün listeyi görmek istediği de öğrenildi. AK Parti aday listelerine Erdoğan’ın başkanlığındaki üst komisyon son şeklini verecek.