AK Parti’de  3 Mart yerel seçimlerin ardından en kapsamlı toplantı bugün yapılacak. 31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin oy oranındaki düşüşle birlikte parti içinde 'değişim' beklentisi kulisleri hareketlendirmişti. 
Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde gerçekleşecek olan il başkanları toplantısında değişim sürecine yönelik önemli mesajlar verilmesi bekleniyor. Yozgat’ın da durumu da toplantının ardından netlik kazanacak.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın partisinin il başkanları toplantısında değişim sürecine ilişkin mesajlar vereceği ve toplantıda bazı illerin yönetimlerinin değişeceği kulislere yansıdı. Ayrıca, toplantıda şehir şehir oy kaybının sebepleri de istişare edilecek.
31 Mart yerel seçimlerinde AK Parti'nin oy oranındaki düşüşle birlikte parti içinde "Değişim" sesleri yükselmeye başlamıştı. Bu konuda ilk adımın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde gerçekleşecek olan il başkanları toplantısında atılacağı öğrenildi. Toplantıda Erdoğan'ın değişim sürecine yönelik önemli mesajlar vermesi bekleniyor. 
Ak Parti’de 31 Mart Yerel seçimlerinin ardından değişim beklentileri arttı. AK Parti genel merkezinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptırdığı kapsamlı çalışmaların ardından bugün yapılacak toplantıda düğmeye basılmaya bekleniyor. Seçimlerin ardından alınan sonuçlar AK Parti’de ciddi oranda memnuniyetsizliğe sebep olurken, değişimin nasıl olacağına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan karar verecek. 
Değişime yönelik en net kararların bugün il başkanları toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasında ortaya çıkacağı ifade ediliyor. 
Partisinin MKY toplantısında seçim sonuçlarını ruh ve kan kaybı olarak değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, parti yöneticilerini seçim başarısızlığından sorumlu tutmuştu.
YENİ ATAMALAR BEKLENİYOR
AK Parti, bugün il başkanları toplantısı düzenleyecek. Bu toplantı 31 Mart seçimlerinin ardından yapılacak ilk il başkanları toplantısı olmasından dolayı kritik öneme sahip. 
Bazı İl Başkanları, bazı bakanlar ve kritik görevlerde bulunan parti yöneticilerinin değişeceğine dair beklentiler ağırlık kazanıyor.
AK Parti’de 2024 yerel seçimlerinin ardından başlatılan değişim ve yenilen me için düğmeye basıldı. Türkiye genelinde oy kaybeden illerin başında gelen Yozgat’ın da durumu toplantıda  ortaya çıkacak.31 Mart yerel seçimlerinin ardından hazırlanan raporlar ışığında radikal kararlar uygulanarak teşkilatların tamamının görevden alınması bekleniyor.
Türkiye gazetesinde yer alan habere göre; toplantıda, bazı illerin yönetimlerinin değişmesi öngörülüyor. Ankara’da gerçekleştirilecek toplantıya İl Başkanı Çelebi Altuntaş, Kadın Kolları Başkanı Erva Kevser Yurtlu, Gençlik Kolları Başkanı Mücahit Necmettin Doğan ve İl Genel Meclisi Başkanı Adnan Ünal’ın katılması bekleniyor.
OY KAYBININ SEBEPLERİ 
ARAŞTIRILIYOR
2019 yerel seçiminde Türkiye genelinde oyların yüzde 44,33'ünü alan AK Parti'nin 2024 mahalli idareler seçimindeki toplam oy oranı 35,49'a düştü. 
Türkiye genelinde tarihinde ilk kez 2'nci parti konumuna gerileyen AK Parti'de sonuçların nedenleri de araştırılıyor. Düzenlenecek olan il başkanları toplantısında şehir şehir oy kaybının sebepleri de istişare edilecek.
                     ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi