Yozgat Tarım ve Orman İl Müdürü Tanju Özkaya, İlkbahar mevsimi ile birlikte yaklaşık 5 ay boyunca kovanda yaşamını sürdüren arı kolonisi için yeni bir dönemin başladığını belirtti.
 Özkaya, kolonide yeni yavruların meydana geleceğini ve koloninin kendini yenilemeye başlayacağını söyledi. Mevcut durumda kışlatma sonrası kovan değişiminin büyük önem taşıdığını ifade eden Özkaya, “Kovan değişimi ilkbaharda yapılması gereken en önemli işlerden biridir. Kovan değişimi ile birlikte arının kışlatmayı geçirdiği kovandaki olumsuz koşulları gidermek için harcayacağı enerji ve yiyeceği baldan kazanmış olmaktayız. Ayrıca temiz ve hijyenik bir kovan ile arının bahara girmesi, hastalıklardan korunma konusunda da yardım sağlamaktadır. Kışlatmayı geçirdiği kovan ister istemez nemli ve kirli olacaktır. Bu nedenle elimizden geldiğince kışlatma sonrasında kovan değişimini gerçekleştirmeye gayret etmeliyiz" dedi.
Organik bal üretimi nedeniyle ilkbahar bakımının önem arz ettiğini vurgulayan Özkaya, “İlkbahar'da ana arı yumurtaya açılmadan önce Varroa mücadelesinin organik ilaçlarla yapılması gerekmektedir. Akabinde arının beslenmesi için yeterli balın olup olmadığını kontrol ettikten sonra gerek görüldüğünde bal eksiği var ise bal takviyesi yapılması gerekir. Ana arı kontrolü yapılmalı, kovan değiştirilip dezenfekte edilmeli ve kovan içerisinde kışlatmadan dolayı bozulan çerçeveler alınmalıdır. Bunu da yaptıktan sonra kovanlardaki verimin çok yüksek olacağına inanıyoruz. İnşallah bu yıl iklim şartlarımız, doğa olaylarımız çok iyi olur, üreticilerimiz bol ürün alır ve ürettiğimiz organik balı sağlıklı bir şekilde tüketicilerimizin sofralarına ulaştırırız” şeklinde konuştu. haber merkezi
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi