Sorgun’a bağlı Taşpınar köyünde arıcılık yapan Fatih Mermertaş,  havaların ısınmasıyla birlikte bal üretimi için hazırlıklara başladıklarını söyledi.  Vatandaşlara doğal bal ulaştırmayı amaçladığını dile getiren Mermertaş, Bu sezon geçmiş çok daha iyi bir rekolte beklediklerini aktardı.
Yozgat’ın bereketli topraklarında yetişen bitkilerden elde edilen balın sağımına önümüzdeki günlerde başlayacaklarına değinen Mermertaş, kurak geçen kış mevsiminin ardından etkili olan yoğun yağışlar ve havaların ısınmasıyla birlikte üretimin artığını vurguladı.
Arıları koruyun
Öte yandan sıcaklara karşı arıların korunması uyarısı yapıldı.
Bal üreticisi Mermertaş,  sıcaklar nedeniyle aşırı sıcak ve soğuklara karşı oldukça narin olan arıların mutlaka korunması gerektiğini söyledi.
Mermertaş, “Arıcılarımızın kovanlarını ilk etapta havalan durmalarını kontrol etsin. Ardından tüm kovanların kireçlenerek örtü tahtası yerine kullanılan malzemeyi izolasyon görevi gören malzemelerle değiştirsinler. Burada en önemli husus kovanın havalandırma sistemi mutlaka sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Arılar sıcakla birlikte havasız kaldığında maalesef telef oluyor. Bunun yanında kovanların üstünün de güneş ışığını geri yansıtacak şekilde mutlaka kireçlenmesini tavsiye ediyoruz. Ayrıca içerisinde yoğun arı olan kovanlara (8-9 çerçeve) ikinci kat ballık eklenmesini tavsiye ediyoruz. Bu sistem sayesinde arıların daha rahat nefes alması serin havaya ulaşması sağlanacaktır. Özellikle serin ve yüksek yerleri tercih ediniz. Arılar da tıpkı insanlar gibi stres oluşturmayan rahat ve huzurlu ortamlarda daha verimlidir. Arıcılık bir süreçtir. Bir işçi arının ömrü de ortalama 35-40 gündür. Eğer arıları aşırı sıcaklardan korunamaz isek arı kendiliğinden yavru üretimini durdurup yavru üretim sürecini sekteye uğratır” dedi. 
                           HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi