Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Burakbey, Akar, Anka06, Bozlak, Misket, Sayım40, Sinanbey, Asil ve Tosunpaşa çeşitleri ile kavuzsuz arpa çeşidi Yalın ve Bahri Dağdaş tarafından geliştirilen Ayrancı ve Keykubat çeşitleri ile özel bir firma tarafından geliştirilen ve tescili yapılan Mizgin çeşitleri ekildi.
Yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, ilin önemli bir tarım merkezi olduğunu ve en önemli üretimlerinin arpa ve buğday olduğunu belirtti. Özkaya, bu potansiyeli daha da artırmak ve verimi yükseltmek amacıyla Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü'ne bağlı araştırma kuruluşları ile işbirliği yaparak çiftçilerle deneme ve demonstrasyonlar kurduklarını ifade etti.
Özkaya; “İlimiz Ülkemizin önemli tarım merkezlerinden birisidir. En önemli üretimimiz ise Arpa ve buğdaydır. Amacımız bu potansiyeli daha fazla harekete geçirmek için verimi artırmaktır. 
Bu amaçla Bakanlığımız Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı Araştırma Kuruluşları ile işbirliği yaparak İlimizin değişik bölgelerinde çiftçilerimizle birlikte deneme ve demonstrasyonlar kurmaktayız.
Bu yıl kurduğumuz 9 arpa demonstrasyonun hasatları teknik personelimizin kontrolünde çiftçilerimizle birlikte yapıldı. Bu yıl yağışlar iyi oldu. Bazı yerlerde fazla yağışlara bağlı olarak yatmalar oldu. Ama çok güzel sonuçlar aldık. 
Dekardan 320 Kg ile 627 Kg arasında verimler aldık. Bu çeşitleri tavsiye ediyoruz.” Şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ