Yozgat İl Tarım ve Orman Müdürü Tanju Özkaya, Mikoriza Mantarı’nın doğada tabii bir şekilde bulunan faydalı toprak mikroorganizmaları olduğunu, bitki köklerine yapışıp kendi kök uzantılarını oluşturarak, bitki ile birlikte yaşayan kök sisteminin gerçek daha fazla kök salmasını sağlayarak bitki besin elementlerinin ve suyun bitki tarafından daha iyi alınabilmesini sağladığını söyledi.
Mikoriza mantarı ile ilgili birçok üründe denemeler yapıldığını ve ürün artışlarının görüldüğünü dile getiren İl Müdürü Özkaya, Ayçiçeğinde ilk kez deneme yapıldığını aktardı.
Son yıllarda Yozgat’ta üretimi artan ayçiçeğinde deneme ekimleri yaptıklarına vurgu yapan İl Müdürü Özkaya,  
Yozgat Merkeze bağlı İnceçayır köyünde engelli çiftçi  Resul Karakavak birlikte deneme ekimi yapıldığını hatırlattı. Aynı tarlanın bir kısmını mikoriza mantarı kaplama tohumla ekildiğini, eri kalanını ise mikorizasız normal tohumla ekim yapıldığını ifade eden İl müdürü Özkaya, yüksek verim elde ettiklerine değindi.
İl Müdürü Özkaya, “Üretim sezonu boyunca takip ettik. Önceleri pek fark görünmüyordu. Ama tabla oluşumunda ve olgunlaşma dönemlerinde fark gözlenmeye başlandı. Fotoğraflarda da görüleceği üzere özellikle kök saçaklarında bayağı fark olduğunu gördük. Özellikle hasat esnasında mikorizalı ve mikorizasız yan yana iki sıradan aldığım iki bitkideki kök farklarını görebilirsiniz.
Deneme ekimini de daha önce paylaşmıştık. Mikorizasız ekim yapılan parselde dekardan 81 Kg verim alırken. Mikorizalı parsel ise dekardan 100 Kg verim aldık. Bu ise dekarda yaklaşık olarak %24 verim artışı demek oluyor.
Hemen bir maliyet hesabı yapalım. 1 Paket Mikoriza 550 TL dir. 10 Kg ayçiçeği tohumu kaplanıyor. 10 kg ayçiçeği tohumu 20 dekara ekiliyor.
Dekar maliyeti 550 / 20 = 27,5 TL. dir.  Fazla aldığımız 19 Kg X 12TL = 228 TL gelir artışı. 28 TL maliyet. Dekarda 200 TL daha fazla kazanç. Çiftçilerimize tavsiye ediyoruz” dedi.       SALİH AKGÜL