Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte bahçesi olan birçok vatandaş, bahçelerindeki yetiştirdikleri ağaçların ve sebze fidanlarının bakımı için bahçelere indi. Bahçesini yaza hazırlayan Ertuğrul Bölükbaşı, bu yıl baharın erken geldiğini bu yüzden bahçeye erken indiklerini söyledi.
Bahar mevsiminin kendini erken göstermesiyle bahçelerde de hazırlıklar başladı. Yozgat’ın birçok yerinde bahçe sahipleri bahçelerini düzeltiyor, ağaçlarını buduyor ve birçok yeni fidan dikiyor. Havaların sıcak olmasını da fırsat bilen birçok vatandaş kimisi hobi olarak kimisi de işi gereği gününü bahçeyle uğraşarak geçiriyor. 
Ertuğrul Bölükbaşı, “Kendi emeklerimizle ağaçlar yetiştiriyoruz. Bunun yanı sıra yaz aylarında tüketmek için sebze yetiştiriyoruz. Baharla birlikte bizde bahçeye inerek hazırlıklarımıza başladık. İlk önce kuru otları temizledik. Sonra kuruyan fidanların yerine yeni fidanlar diktik. Bahçenin görüntüsünün güzel olması için küçük çapa makinesi ile ağaç aralarını da düzeltiyoruz. Yavaş yavaş yaza hazırlıklarımız devam ediyor” dedi. 
AĞAÇ YETİŞTİRMEK 
KEYİF VERİCİ 
Bahar çalışmalarını ağaçları ve bağları budamaktan başlayan Bölükbaşı, hafta sonları bahçe işleri ile stres attığını dile getirdi. Ağaç yetiştirmenin önemine değinen Bölükbaşı, “Burada hem vakit geçirmek hem de stres atmak için bu işlerle uğraşıyoruz. Bu işin ticaretini yapmıyoruz. Sadece hobi olarak yapıyoruz. Kendi emeklerimizle yetiştirdiğimiz fidanların, budamalarına ve ilaçlamalarına başladık. Profesyonel olmasak da, bildiğimiz kadarıyla bir şeyler yapıyoruz. Verdiğimiz emeklerin karşılığını yaz aylarında alıyoruz. Yetiştirdiğimiz meyve ve sebzeleri yaz aylarında eşimizle dostumuzla tüketiyoruz. İnsan emeğinin kıymetini o zaman anlıyor” diye konuştu. 
MEYVELERİN BİRÇOĞU ÜŞÜDÜ 
Yozgat merkeze bağlı Bozlar köyünde bağ ve bahçe işlerini yapan Ahmet Akgün ise kış mevsiminin sert geçmemesi ve baharın erken gelmesi sebebiyle ağaçların erken çiçek açtığını dile getirdi.
 Akgün, “Ağaçların erken çiçek açması büyük bir dezavantaj oldu. Geçtiğimiz günlerde geceleri don olaylarının yaşanması ağaçları olumsuz etkiledi. Başta kayısılar olmak üzere birçok ağacın çiçekleri üşüyerek döküldü. Şimdi tek umudumuz diğer meyvelerin üşümemesi. Maalesef bu yıl fazla miktarda meyve alamayacağız” ifadelerini kullandı.
                       HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi