Yozgat Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İlhamı Bakıcı bayram tatillinde şehirlerarası yolculuğa çıkacak vatandaşlara uyarıda bulunarak, “Bayram tatilini keyifle geçirebilmek için trafik kurallarına mutlaka riayet etmeli ve ihmallerden kaçınmalıyız” dedi.
Bayram tatiliyle birlikte trafikte yoğunluğunun ve tehlikelerin artacağına değinen Bakıcı, maalesef bayram tatili süresince trafik yoğunluğunun artışına paralel olarak trafik kazalarının da arttığını, her yıl binlerce insanın hayatını kaybettiğini, yaralandığı bir tablonun ortaya çıktığına vurgu yaptı.
Yıl boyunca ülkede meydana gelen kazaların büyük bir çoğunluğunun bayram ziyaretlerinde yaşandığına dikkati çeken Bakıcı, “Yıl genelinde oluşan toplam kazaların yüzde 3’ü bayram ziyaretlerinde oluştu. 200’e yakın vatandaşımızı bu ziyaretlerde yaşanan trafik kazaları sonucunda kaybettik. Şoförlerimiz geçmişte yaşanılan ve en büyük hataların başında gelen aşırı hız, alkollü direksiyon başına geçme, emniyet kemeri takmama, trafik kurallarına uymama gibi kazaya sebep olacak ihmallerden kaçınmalı. 1 Nisan’da zorunlu kış lastiği uygulamasının kalkmasıyla yazlık lastik ve bakımları da yapmalı. Her yıl kötü sonuçlanan kaza bilançolarına bu bayram bir yenisi daha eklenmemeli” diye konuştu.
KAZA KARA NOTLARI 
İNCELENMELİ
Karayolları Genel Müdürlüğünün belirlediği ‘trafik kaza kara noktalarını’ şoförlerin inceleyerek trafiğe çıkmaları gerektiğini vurgulayan Bakıcı, “Bayram tatilinin 9 gün olmasıyla birlikte şehirlerarası trafik yoğunluğu başladı.
Bu yoğunlukla beraber trafik kazalarında artış yaşanabilir. Özellikle her bayramda meydana gelen kazaların büyük bir çoğunluğunu kaza kara noktalarından haberi olmayan şoförler oluşturuyor. Bu grafiklerden haberdar olmak çok önemli. Şoförlerimiz araç bakımlarını yapmış olmakla birlikte, belli aralıklarla oluşturulan ve haritada işaretlenen kaza kara noktalarını da yola çıkmadan önce incelemeli. Yol yapım çalışmaları ve alt yapı çalışmaları sebebiyle görevliler çalışmaların olduğu bölgelerde uyarı levhalarını ihmal etmemeli” şeklinde konuştu.
“UYGUN YERLERDE 
MOLA VERİLMELİ”
Bakıcı, “Ramazan Bayramı tatilinin 9 gün olması dolayısıyla Bayramı akrabaları ile geçirecek vatandaşlarımız bir yerden bir yere karayolu ile seyahat edeceklerdir. Seyahat edecek vatandaşlarımızı ve üyelerimizi sürücülerimiz kazasız belasız götürmeleri için araçlarının periyodik bakımlarını gününde yaptırmaları ayrıca, yola çıkmadan önce araçlarının yağları, antifrizleri, lastik havalarını mutlaka kontrol etmeleri gerekmektedir. Araçlarına ruhsatlarındaki yolcu sayısından fazla yolcu almamaları, seyir esnasında Emniyet Kemeri ile çocukla yolculuk yapacak olanlar çocuk koruma sistemleri takmalı, kırmızı ışık, hatalı sollama, yakın takip, hava ve yol koşulları dikkate alınarak, radara girme korkusuyla değil, hız limitlerine ve trafik kurallarına uyarak araç kullanmalıdırlar. Uzun yolculuk yapacak olan sürücülerimiz mutlaka 100 km veya 1-1,5 saat yolculuktan sonra uygun yerlerde mola vermeli, mola esnasında elini yüzünü soğuk suyla yıkamalı” uyarısında bulundu.  
                          HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi