Çayıralan Belediye Başkanı Ömer Codar, sokak hayvanlarının korunması ve kontrol altına alınması için önemli adımlar attıklarını açıkladı. Codar, sokak hayvanlarının yaşam alanının sokaklar olduğunu vurgulayarak, kanuna uygun şekilde kısırlaştırma işlemlerine devam edeceklerini belirtti.
Başkan Codar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Sokak hayvanları kanunu gereği, sokakta yaşayan hayvanların yaşam alanı sokaklardır. Sokak hayvanları barınaklara hapsedilemez, dağ başlarına terk edilemez. Sokak hayvanları ancak kısırlaştırma yapılarak kontrol altına alınabilir."
Codar, Çayıralan ilçesinin merkezine yerleştirdikleri "Çayıralan Belediyesi Sokak Hayvanları Beslenme Üniteleri" ile sokak hayvanlarını rutin olarak beslediklerini belirtti. Ayrıca, ilçe merkezinde daha önce 3-4 kez kısırlaştırma ve küpeleme işlemleri gerçekleştirdiklerini ifade etti.
 Kaçak yollarla ilçeye terk edilen sokak hayvanlarının sorun oluşturduğunu dile getiren Codar, "Maalesef, kaçak yollarla ilçemize terk edilen sokak hayvanlarından dolayı emek ve gayretlerimiz boşa gitmektedir. Belediyemize bağışlanan kısırlaştırma ünitesiyle bu işlemi sık sık yapacağız ve kısa bir süre içinde kontrolü sağlayacağız. Halkımızın ve kamuoyunun bilgisine sunulur." dedi. 
                        HABER MERKEZİ