23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, bugün coşkuyla kutlanacak.  Bugün milli egemenliğe adım attığımız, milletin sesinin tüm seslere baskın çıktığı büyük günün 104. yıldönümü. Türkiye 104 yıl önce bugün milli egemenliğin temeli olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne kavuştu.  Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Kurtuluş Savaşı'nı başlatacak ve Cumhuriyete giden yolda önemli adımlar atılmasını sağlayacak Büyük Millet Meclisi, 104 yıl önce açıldı. Geride kalan bir asrı aşkın süredir her 23 Nisan bayram olarak kutlanıyor.
Gazi’ unvanlı TBMM, 104’üncü yaşını kutluyor. Bugün yalnızca çocuklara armağan edilmiş bir bayram değil, ulusal egemenliğin ve Türk milletinin asla yok edilemeyeceğinin tüm dünyaya ilan edildiği gün… Bugün aynı zamanda dünyanın ilk resmi çocuk bayramı.
Çocukların Bayramı
23 Nisan tarihi, 1924’ten itibaren Milli Bayram olarak kutlanmaya başlanmıştı. 1927’den itibaren ise çocukların da bayramı olarak kutlanmaya başlandı. Dünyada çocuklar için ilan edilen ilk resmi bayram olan 23 Nisan, 1981 yılından beri “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” adıyla kutlanıyor.
COŞKULU KUTLAMA
Yozgat İl Millî Eğitim Müdürlüğü, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümünü coşkuyla kutlamak için etkinlik programı hazırladı. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nda "Geçmişten Geleceğe, Türkiye Yüzyılı'na" temasıyla etkinlikler planlandı.
Yozgat’ta hazırlanan kutlama programı Cumhuriyet Alanı’nda gerçekleştirilecek. Saat: 10.007da başlayacak programda Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapılacak. Şiirlerin okunacağı programda Cumhuriyet Ortaokulu ve Şehit Abdullah Bozkurt İlkokulu öğrencileri gösteri yapacak.
Sakarya İlkokulu İzci Grubunun yapacağı gösterilerin yanı sıra yarışmalar düzenlenecek.
VALİ MAKAMI DEVREDECEK
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında Yozgat Valisi Mehmet Ali Özkan, makamını geçici olarak öğrencilere bırakacak. Vali Özkan, Merkez Ortaokulu Müdürü Selim Yaman, Öğretmen Büşra Gönül ve öğrencileri ağırlayacak. Merkez Ortaokulu öğrencileri Zeynep Yaren Gönül  ve Egemen Ar bir süreliğine Yozgat’ı yönetecek.                                             
                                 HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi