Yozgat’ta vatandaşlar Ramazan Ayı’nın ilk Cuma namazını kılmak için camilere akın etti. Ramazan ayının ilk Cuma namazına tüm İslam âleminde olduğu gibi Yozgat’ta da yoğun katılım sağlandı. 
Ramazan Ayı’nın ilk Cuma namazı diğer camilerde ve şehrin simgesi haline gelen Çapanoğlu Büyük Camii’ne  kılındı. Cuma namazı vakti geldiğinde abdest alan vatandaşlar caminin yolunu tuttu.
On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'in ilk cuma namazında Yozgat’ta camiler doldu taştı. Camilerde yer kalmayınca cemaat, namazlarını cami dışında kılmak zorunda kaldı. Ramazan ayının ilk cuma namazı, başta Çapanoğlu Büyük Cami olmak üzere kentin birçok camisinde halkın yoğun katılımıyla eda edildi. Cuma hutbesinde orucun önemine vurgu yapıldı. İslam dininin beş esasından biri olan orucun, dinen geçerli bir mazereti olmayan her Müslümanın tutması gereken bir farz olduğuna vurgu yapıldı. Orucun aynı zamanda Gazze ve Doğu Türkistan başta olmak üzere zulüm altında yaşayanların acısının hissetmek olduğu ifade edilen hutbede şu cümlelere yer verildi:
“Oruç, iftar ve sahur sofralarımızı ihtiyaç sahiplerine, kimsesizlere, yetim ve öksüzlere açmaktır. Dünyanın pek çok yerinde açlık ve susuzluğa mahkûm edilen insanları unutmamaktır. Gazze ve Doğu Türkistan başta olmak üzere zulüm altında inleyen kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissetmektir. Elimizle, dilimizle ve bütün imkânlarımızla mazlumlara destek olmaya devam etmektir. Tek bir kuruşumuzla dahi olsa zalimlere ve destekçilerine katkıda bulunmamaktır.”
Hutbede ayrıca Çanakkale Zaferi’nin 109. Yıl dönümü de hatırlatılarak “Çanakkale; şanlı ecdadımızın yedi düvele karşı istiklal ve istikbal mücadelesi verdiği yerdir. Kahraman milletimiz, bütün zorluklara rağmen Çanakkale’de hayâsızca akınlara “dur!” demiştir. Bugün bize düşen, Çanakkale ruhunu iyi anlamak ve gelecek nesillere aktarmaktır. Şehitlerimizin canları pahasına bize emanet bıraktıkları yüce değerleri yaşamak ve yaşatmaktır. Bu vesileyle geçmişten günümüze vatan ve mukaddesat uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve bu uğurda mücadele veren kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum. Yüce Rabbimiz, hak, hakikat ve istikametin temsilcisi olan devletimizi payidar; gariplerin, masum ve mazlumların umudu olan milletimizi bahtiyar eylesin” ifadelerine yer verildi. 
Namaz sonrası vatandaşlar birbirlerinin cumasını tebrik ederek camiden ayrıldı.
Öte yandan 18Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü nedeniyle cuma namazı öncesi Çapanoğlu Büyük Camii'nde vatan uğruna canlarını feda eden tüm şehitler için Mevlid-i Şerif okutuldu.
                SALİH AKGÜL

Editör: Hakimiyet Gazetesi