Yozgat Belediyesi ile İl Müftülüğü işbirliğiyle Çarşamba Söyleşileri kapsamında. Yozgat İl Müftü Yardımcısı Aybala Tuğba Uzuner ‘Camilerin önemi’ konulu söyleşi gerçekleştirdi.
Yozgat Belediyesi Eğitim ve Kültür Merkezi’nde  (Tarihi Askerlik Şubesi) gerçekleştirilen söyleşiye kadınlar ilgi gösterdi.
Müftü Yardımcısı Uzuner, Camilerin sadece ibadet edilen mekânlar olmadığını, aynı zamanda bu toplumların birlik ve beraberliğinin bir simgesi olduğunu söyledi.
Müftü Yardımcısı Uzuner, caminin İslam medeniyetindeki yeri ve önemi göz önünde bulundurularak sevgi, bilgi ve birlik mekanı olduğuna işaret etti.
Müftü Yardımcısı Uzuner, “İslam’da Camiler Allah’ı anma ve dini eğitim faaliyetlerinde yürütüldüğü yerdir. Huzur ve sukunetin   hakim olduğu ibadetgahlardır. Terim olarak Mescit, içinde Allah’a ibadet edilen kutsal mekandır. Mescitlerin büyüğüne cami denir.
Camilerin önemi ve faziletleri göz önüne alındığında Allah, camileri kendisine nispet etmiştir. Camilerin Allah’a nispet edilmesinin sembolik bir yönü vardır . Allah’ın bu ibadet yerlerine  verdiği önemi gösterir. Bu yüzden camilerde Allah’ın ve Müslümanların yararına olan işler yapılır.
Bu nedenle cami, inanç ve takva merkezi, temiz ve mukaddes bir ortam ve Allah’a ibadet ve dua merkezidir” dedi.
Müftü Yardımcısı Uzuner,  caminin içindeki huzurun cami dışına taşınması ve caminin dışındaki çaba ve gayretin cami içine taşınmasının büyük bir önem arz ettiğine vurgu yaptı. Müftü Yardımcısı Uzuner, "Bu toplumu ayak kaldıracak olan etken ruhtur ve bilgilerin öğrenme metotları vardır, onunla öğrenilir. Esas yarış ruhu ile yapılır. Eğer ruh olmazsa yarış yapamazsınız. Bugün dünya milletleri içerisinde de biz bir varlık yarış içerisinde ve kendimize yetecek şekilde bir hayat edinme yarışı içerisinde isek bu ruhu yeniden birlikle, dirlikle ve adanmışlığıyla ayağa kaldırmamız lazım. Bundan dolayı caminin içindeki huzurun cami dışına taşınması, caminin dışındaki çaba ve gayretin de cami içine taşınması önem arz ediyor. Cami dışındaki sıkıntılarımızı caminin içerisinde huzura çevire bilelim." ifadelerini kullandı. 
                                        HABER MERKEZİ