Yozgat İl Genel Meclisi Başkanı İskender Nazlı, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Nazlı, kelime manası olarak toplanma yeri anlamına gelen camilerin,  insanı manevi huzura kavuşturmanın yanında, dini ve milli değerlerin, vatan ve aile sevgisinin, birlik ve beraberliğin, dostluk ve kardeşliğin, paylaşma ve dayanışmanın öğretildiği kutsal mekân olduğuna değindi.
Nazlı, “Camilerimiz ibadet ettiğimiz, huzura kavuştuğumuz, birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularını en üst seviyede yaşadığımız kutsal alanlarımızdır. Bunun yanı sıra din görevlilerimiz ise dini bilgileri halkımıza doğru bir şekilde anlatarak gelecek nesillere aktarılmasında kilit bir rol oynamaktadırlar” dedi.
 “Yüce Dinimiz, sevgi ve şefkati; toplumsal yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamak amacıyla birçok müessese vücuda getirmiş tir. Bunların başında manevi dünyamıza huzur veren camilerimiz gelmektedir” diyen Nazlı şunları kaydetti:
“Camiler; yeryüzünde Müslümanların bir araya geldikleri, görüşüp buluştukları, omuz omuza, gönül gönüle kaynaştıkları mukaddes mekânlardır. Camiler; sadece kulun üzeri ne farz kılınan namazın yerine getirildiği mekânlar olmayıp aynı zamanda çocuklarımız ve vatandaşlarımıza dini eğitimlerin de verildiği kutsal yerlerdir. Cenab-ı Hak, Kur’an-ı Kerim’de, ‘Şüphesiz mescitler, Allah’ındır. O halde, Allah ile birlikte hiç kimseye kulluk etmeyin’ diye emretmiştir. Camilere cemaat olmak, Yüce Yaratan’a misafir olmaktır. Camiler, bulundukları yörenin sosyal hizmet ve ilişkilerinde, devamlı ışıldayan ve çevre sini aydınlatan birer kandil gibidirler. Camiler, insanların birbirini sevmelerine de vesile olur. Camilerimiz de görevli olan imam hatiplerimiz, sadece namaz kıldırmakla mükellef olmayıp, cami ye gelen cemaatin de sorunlarıyla ilgilenen, dini eğitim ve öğretim amaçlı dersler ve vaazlar veren, en önemlisi de dini tüm konular da bize yardımcı olan hocalarımızdır.”                             SALİH AKGÜL