Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü hayvan sevgisi ve hayvan hakları duyarlılığını ön planda tutmak amacıyla okullarda öğrencilere ‘sokak hayvanlarıyla birlikte yaşamak’ konulu seminerler veriyor.
Yozgat’ta sokak hayvanlarının bakımı ve tedavisini yaparak adeta kendini can dostlara adayan Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Gedik,  öğrencilere seminerler vererek bilinçlendiriyor.
Yozgat İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde sokak hayvanlarının yaşamını kolaylaştırmak, duyarlı yaklaşımının yaygınlaştırılması amacıyla öğrencilere yönelik ‘sokak hayvanlarıyla birlikte yaşamak’ temalı seminer düzenlendi.
Yozgat Bozok Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Esra Gedik tarafından sokak hayvanlarına daha duyarlı bir yaklaşımın yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen seminere öğrenciler büyük ilgi gösterdi.
Okullarda öğrencilere sokak hayvanlarıyla karşılaşıldığında nasıl davranmaları gerektiğini anlatan Doç. Dr. Gedik, sokak hayvanlarının insanlarla olan etkileşimi, beslenmeleri, barınmaları ve sağlık sorunları hakkında bilgiler verdi. Hayvanları koruma bilincinin, toplumsal duyarlılık ve empati ile şekillenebileceğini dile getiren  Doç. Dr. Gedik hayvanların genel sağlık durumları, aşıları ve genel bakımları hakkında bilgilendirdi. 
Doç. Dr. Gedik, bireylerin sokak hayvanlarına karşı daha duyarlı ve sorumlu olmaları gerektiğinin toplumsal bir görev olduğunu söyledi.
Tüm bireyler ve özellikle de çocuklar üzerinde farkındalık oluşturma açısından önemli bir rol oynadığını vurgulayan Doç. Dr. Gedik,  hayvan haklarının korunması ve hayvan sevgisinin yaygınlaştırılması adına yapılan bu tür etkinliklerin ve ziyaretlerin önemine dikkat çekti.
Doç. Dr. Gedik, "Hayvanları korumak ve kollamak, hepimizin görev ve sorumlulukları arasında yer almaktadır. Toplum olarak tüm canlıların ve hayvanların korunmasına özen göstererek, özellikle çocuklarımızı hayvan sevgisi ile dolu ve hayvan haklarına saygılı bireyler olarak yetiştirmeliyiz" dedi.
Hayvanlarla iletişime geçildiğinde, onların da birer can ve can dostu olduğunun anlaşıldığının altını çizen Doç. Dr. Gedik,   Hayvan hakları konusunda ciddi bir toplumsal farkındalık yaratmak istediklerine vurgu yaptı.
Doç. Dr. Gedik,   “Kapınızın önüne bir kap yemek ve bir kap su koymak her mevsim önemli, ama kış şartlarında sokak hayvanlarının yemek bulma imkânı daha düşük olduğu için bu konu daha da önem kazanıyor. Yiyecek ihtiyaçlarını karşılayıp hayatlarını kurtarmak için onlara yemek ve su vermeyi ihmal etmemek gerekiyor” ifadelerini kullandı.
Can dostlar için çalışan, onların sağlığı, beslenmesi ve güvenliği için mücadele eden herkese teşekkür eden Doç. Dr. Gedik, etkinliğin sonunda seminere getirdiği köpekle çocukları bir araya getirdi.
TAM BİR HAYVANSEVER
Yozgat Bozok Üniversitesi Kampüsünde yaşamlarını sürdüren sokak hayvanlarının beslenmesini yapan Doç. Dr. Gedik, hasta olan hayvanların da tedavisini üstleniyor.
Yozgat Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kampusuna sokak hayvanları için barınaklar yaptıran Doç. Dr. Esra Gedik, üniversite ve yurtlardan topladığı yemek artıkları ile üniversite yerleşkesindeki sokak hayvanlarının her gün beslenmesini yapıyor.
Kendi aracıyla hayvanların beslenmesi için üniversite kampusunu gezen Gedik’i gören sokak hayvanları da Doç. Dr. Gedik’in gelme saatini biliyor ve her gün aynı saatte Gedik’i beslenme odaklarında bekliyorlar.
Yaklaşık 10 yıldır sokak hayvanlarının beslenmesini yapan ve onlarla mutlu bir yaşam kuran Doç. Dr. Gedik, toplumda hayvan sevgisinin artmasını ve bu konuda farkındalık oluşmasını hedefliyor.                           SALİH AKGÜL