Akdağmadeni Kaymakamlığı havaların ısınması, hububat hasadı sonrası anızların yakılması nedeniyle her yıl yaşanan yangınlara karşı vatandaşları uyardı. Doğayı ve hayvanları korumak adına anız yangınlarından vazgeçilmesi gerektiğinin belirtildiği açıklamada kurallara uymayan çiftçiler hakkında yasal işlem uygulanacağı belirtildi.
Açıklamada, “Günümüzde anız yakmanın görünen en büyük zararı orman yangınlarına neden olmasıdır. Anızın yakılması orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması birçok riskleri ortaya çıkarmaktadır.  2872 Sayılı Çevre Kanununa göre “Anız yakılması, kesinlikle yasaktır. Uyarıları dikkate almayan ve anız yakanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu’na göre de idari para cezası uygulanacaktır. 
'Anızların yakılması hem tabiata hem çevreye hem de toprak ve su kaynaklarımıza büyük zararlar vermektedir. Erozyona sebep olmaktadır. Anızın yakılmasıyla sadece anızlar yok olmakla kalmamakta toprağı besleyen organik atıklar ve mikroorganizmalar da yok olmaktadır. Anızların arasında kalan yüzlerce binlerce canlı da yanmaktadır. 
Çiftçilerimizin geçim kaynakları olan topraklarına kendi elleri ile zarar vermemeleri ve kanun önünde suçlu duruma düşmemeleri için "Anızları Yakmamaları" önemle rica olunur” denildi.                 HABER MERKEZİ