Yozgat Şehir Hastanesi Psikolog Ayşenur Kahraman, çocukların okula uyum süreci hakkında ebeveynlere önemli bilgiler verdi. Kahraman, çocukların okula başlama döneminin hem heyecan verici hem de kaygı uyandırıcı olabileceğini belirterek, bu süreci kolaylaştırmak için alınabilecek önlemler hakkında tavsiyelerde bulundu.
Kahraman, ebeveynlere yönelik yaptığı açıklamada, çocuğun okula uyum sürecini yönlendiren davranışların önemine vurgu yaptı. Ebeveynlerin çocuklarını iyi tanımalarının, çocuğun duygu ve davranışlarını anlamalarına yardımcı olacağını ifade etti. Okula başlamadan önce, çocukla birlikte okulu gezmenin, çocuğun ihtiyaç duyabileceği mekanların yerlerini öğrenmesine yardımcı olacağını belirtti.
Çocuğun okula başlamadan önce sınıf arkadaşlarıyla tanışmasının kaygılarını azaltabileceğine dikkat çeken Kahraman, duygusal olarak çocuğun okula hazırlanması için hikaye kitaplarının kullanılmasını önerdi. Ayrıca, çocuğun okul alışverişine katılmasını sağlamanın ve çocuğun istediği seçimi yapabilmesine izin vermenin olumlu duyguların oluşmasına yardımcı olacağını belirtti.
Kahraman, çocuğunun okul hayatında gerçekçi beklentileri olması için ailelerin rehberlik yapmasının önemini vurguladı. Okul dönüşünde çocuğa sorular sorarak deneyimlerini paylaşmasına fırsat tanımanın çocuğun kendini ifade etmesini kolaylaştıracağını belirtti.
Ebeveynlerin, çocuğunun okula başlama anında aşırı duygusal davranışlardan kaçınmasını öneren Kahraman, çocuğun güvende hissetmesi açısından sabırlı ve sakin bir yaklaşım sergilemeleri gerektiğini ifade etti. HABER MERKEZİ