Yozgat’ta çölyak hastaları ve ailelerini glutensiz iftar sofrasında buluştu. Gluten içermeyen ürünlerden oluşan özel menü ile hazırlanan iftara, Belediye Başkanı Celal Köse, eşi Nagihan Köse, çölyak hastaları ve aileleri katıldı.
Yozgat Belediyesi Bilal Şahin Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirilen iftar programının yemekleri de Fatih Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlandı. İftar programında çölyak hastası vatandaşlar kendileri için özel olarak hazırlanan glütensiz menüyle oruçlarını açtı.
Belediye Başkanı Celal Köse, çölyak hastalığının toplumda çok fazla bilinmediğine dikkat çekerek, hastalarının sorunlarından çok kişinin haberdar olmadığını söyledi.
Çocukların ihtiyaçlarını karşılanarak sosyal hayatta karşılaştıkları güçlüklerin giderilmesi için belediye olarak üzerlerine düşen her şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade eden Başkan Köse, Ramazan ayında çölyak hastalığına dair farkındalığın önemine dikkat çekti.
Çölyak hastalığı konusunda farkındalık oluşturacaklarını ve bu konuda yapılan her çalışmaya destek vereceklerinin altını çizen Başkan Köse, glütensiz ekmek üretiminin yapılması için destek sağlayacaklarını vurguladı.
Ramazanın bereketini aynı iftar sofrasında yaşamanın mutluluğunu yaşayan çölyak hastaları da hem ihtiyaç duydukları ürünlerin temini noktasında hem de bu tür sosyal etkinliklerde bir arada olmalarını sağlayan Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve eşi Nagihan Köse’ye teşekkür ettiler.
ÇÖLYAK HASTALIĞI
İnce bağırsakta görülen,bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan çölyak hastalığı aynı zamanda bağışıklık sistemini de ilgilendiren bir hastalık.
GLUTENSİZ ÜRÜNLER 
Çölyak hastaları buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunan ’gluten’ adı verilen protein türüne karşı duyarlıdır ve yaşam boyu süren hassasiyete sahip. Bunun sebebi de arpa, çavdar ve buğdayda bulunan glütenin bağırsak duvarını zedelemesi. Çölyak hastaları ömür boyu süren özel bir beslenme programıyla yaşamlarını sürdürmek zorunda. Bu nedenle menülerine önem gösterilmeli. Glutensiz makarna, glutensiz ekmek, glutensiz bisküvi gibi hazır glutensiz ürunler temin edilebilir.                  ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi