SORGED, 16 Eylül Dünya Temizlik Günü'nde doğadaki çöpleri temizleyerek çevre için bir farkındalık oluşturdu. 
SORGED, dünya genelinde gerçekleştirilen temizlik etkinliğini Sorgun’da düzenledi.
SORGED Yönetim Kurulu Başkanı Halil Uğuz, dünya çapında milyonlarca insanın gezegeni biraz daha temiz hale getirmek için doğayı temizlediklerini söyledi.
Uğuz, “Bugün bu anlamlı günde, çevremizi biraz daha temiz hale getirmek için Sorgun Mükremin Gölet'i çevresinde gönüllülerimizle birlikte çevre temizliği yaptık. Sorgun Mükremin Gölet'ine dinlenmek ve piknik yapmak için gelen bir çok vatandaşımızın çöplerini bırakıp gittiğini gördük. Cam şişelerin, pet şişelerin, poşetlerin ve daha fazla çöpün olduğu Sorgun Mükremin Gölet'ini gençlerimizle temizleyerek tertemiz yaptık. Umarız bundan sonra herkes sorumluluğunu bilir ve çöpünü çöp kutusuna atar. Sağlıklı yaşamak için çevremizi temiz tutmalıyız. Bunun için çevre temizliğine hem kendimiz uymalı hem de başkalarını bu konuda uyarmalıyız” dedi.
Doğa'da piknik sonrası etrafa saçılan ambalaj ya da poşetlerin rüzgârın etkisiyle uçması, içilen pet su şişeleri, kırılan cam şişeleri ve daha fazlası çevremiz için yüzyıllarca süren tehlike anlamına geldiğine dikkat çeken Uğuz, çevreye karşı duyarlılık çağrısı yaptı.
Uğuz, “Çoğu insan kaynaklı olan çevre kirliliği sorunları hakkında farkındalık oluşturmak, çevre bilincinin gelişimine katkıda bulunmak ve bizleri, dünyamızı ve tüm canlıların geleceği için düşünceye sevk ederek önlem almaya yönlendirmek için çevreye özel belirli gün ve haftalarda etkinlikler düzenlemeye gayret gösteriyoruz” ifadelerini kullandı.               HABER MERKEZİ