Yozgat Kadın Kolları Başkanı Erva Kevser Yurtlu , İsrail’in Gazze’ye yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda 50 bin gebe kadının Gazze’de sağlıksız şartlarda doğumu beklediğini söyleyerek, çocuk ölümlerine de dikkati çekti.
İsrail’in gerçekleştirdiği saldırıları görmezden gelemeyeceklerini vurgulayan Yurtlu, "AK Parti olarak ilk günden itibaren başta kadınlar, çocuklar ve yaşlılar olmak üzere Gazze’deki kardeşlerimizin acısı acımız. Onların acısı her daim yüreğimizde" ifadelerini kullandı.
"Kadınların pek çok talepleri devrimci bir bakış açısıyla gerçekleşti"
Yurtlu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayal ettiği adımların uzun süre atılamadığını savunarak, şöyle devam etti "Kadınların büyük bir kısmı eğitim başta olmak üzere çalışma hayatından, siyasetten dışlandılar. Kadın haklarını kendi ideolojilerinin tekelinde görenler kadınlara en büyük zararı verdi. Kurucu iradenin kadın hakları konusundaki kararlılığı devam etmiş olsaydı 2002’de göreve geldiğimizde karşı karşıya kaldığımız tablo bambaşka olacaktı. Kadınların yıllarca bekleyen pek çok hak talepleri 2002’den itibaren AK Parti hükümetleri döneminde devrimci bir hamleyle, devrimci bir bakış açısıyla gerçekleşti."
"Biz en önemli fırsat eşitliği aracı olan eğitimin önündeki engelleri de kaldırdık"
Anasaya ’kadın erkek eşittir’ ilkesinin ilk defa AK Parti döneminde konulduğuna işaret eden Yurtlu, bu sürede yapılanlara ilişkin, "Kadına karşı şiddet, cinsel saldırı suçlarını ilk defa suç olarak kanun nezdinde biz tanımladık. Engelli çocuğu olan anneye 5 yıl erken emeklilik imkanı getirdik. ’Eşit işe eşit ücret’ kadının çalışma hayatındaki en önemli mücadele alanıdır.
Bunu da ilk defa yasalara biz koyduk. Kadına yönelik şiddetle mücadele suçlarında kamuoyunda ’takım elbise, kravat’ gibi bilinen iyi hal indirimlerini kaldırdık. Bütün bu düzenlemelerle bugün eğitim çağındaki, özellikle de üniversite eğitim çağındaki öğrencilerde kız ve erkek çocuğu oranı hemen hemen eşitlendi. Çünkü biz en önemli fırsat eşitliği aracı olan eğitimin önündeki engelleri de kaldırdık" açıklamasını yaptı.Cumhuriyet ülküsünü yaşatmaya devam edecekleri mesajını veren Yurtlu, cumhuriyetin 100’üncü yılının sorumluluğunu 21 yılda yerine getirdiklerinin altını çizdi.
                          HABER MERKEZİ