AK Parti’de 2023 ve 2024 seçimlerinin faturası ağır olacak. Türkiye genelinde başlatılan değişim hamlesi Yozgat’ı da kapsarken, hafta içerisinde radikal kararların alınabileceği üzerinde duruluyor. 
AK Parti’de hazırlanan raporlar doğrultusunda teşkilatların büyük ölçüde yenilenecek olmasına kesin kesiyle bakılırken, İl başkanlığı için kamuoyunda isimler konuşulmaya başlandı. AK Parti’nin önemli isimleri öne çıkarken, toparlayıcı, birleştirici ve uyum sağlayacak isimler üzerinde duruluyor.
AK Parti Yozgat İl Başkanı Çelebi Altuntaş’ın göreve alınacağı kulislerde konuşulurken, İskender Nazlı, Zekeriya Avşar, Harun Evcimen, Hasan Kandemir, Mehmet İhsan Varol isimleri öne çıkarılıyor.
AK Parti’de 2024 yerel seçimlerinin ardından başlatılan değişim ve yenilenme için düğmeye basıldı. Türkiye genelinde oy kaybeden illerin başında gelen Yozgat, değişim ve yenilenmenin yapıldığı ilk il olarak dikkat çekiyor. 31 Mart yerel seçimlerinin ardından hazırlanan raporlar ışığında radikal kararlar uygulanarak teşkilatların tamamının görevden alınması bekleniyor. 
AK Parti genel merkezinin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat yürüttüğü çalışmalar kapsamında farklı raporlar hazırlandı. Parti içi raporların yanı sıra STKlar tarafından hazırlanan raporlarda da geniş kapsamlı değerlendirildiği öğrenildi.
REÇETE HAZIR
AK Parti’de teşkilatlar yeniden dizayn edilirken, reçeteler hazırlandı. Kongre sürecinde olan AK Parti, bu reçeteye göre teşkilatları yeniden şekillendirecek. Yeni reçeteye göre yönetimlerde gençler ve kadınların ağırlığı hissedilecek. Toparlayıcı, birleştirici ve uyum içerisinde çalışacak isimlerden oluşan yeni yönetimler kurulacak. Vatandaş ile parti arasındaki kopukluğun önüne geçilmesine yönelik adımlar atılması beklenirken, yeni yönetimlerde bu sorunu çözecek isimler de yer alacak.
NAZLI AĞIR BASIYOR
AK Parti Yozgat İl başkanlığı için daha şimdiden bir çok isim konuşulmaya başlandı. 
AK Parti’nin kurulduğu günden bu yana görev alan Merkez İlçe Başkanlığı ve son olarak İl Genel Meclisi Başkanlığını yürüten İskender Nazlı ağır basıyor. Kulislerde farklı isimlerde konuşulurken,  AK Parti kulislerinde genç isimler de konuşulmaya başlandı. AK Parti’de bir dönem il başkanlığı görevinde de bulunan Zekeriya Avşar ismi de öne çıkarken Harun Evcimen, Hasan Kandemir ve Mehmet İhsan Varol’da kamuoyunda konuşuluyor.
AK Parti içerisinde sürpriz bir ismin il başkanlığına atanarak, kongre sürecini yönetebileceği konuşuluyor. 
AK Parti'de İl Kadın Kolları ve İl Gençlik Kolları başkanlarının yerine de atamalar yapılacak. Gençlik Kolları Başkanı Mücahit Necmettin Doğan'ın yerel seçimlerde  köyde oy kullanması da büyük tepkiler çekmişti.
Öte yandan AK Parti'de seçimleri kaybeden ilçe başkanlarına da yönelik çalışmalar yapıldığı ve yenileceği edinilen bilgiler arasında.
GÖZLER GENEL MERKEZDE 
AK Parti Yozgat İl Başkanlığı için genel merkez nezdinde çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Gündeme gelen isimlerin yanı sıra hazırlanan raporlarda belirleyici etken olacak. 
15-16 Mayıs’ta gerçekleştirilecek İl Başkanları toplantısının yanı sıra Haziran ayı başında planlanan milletvekillerinin katılacağı siyasi kampta son durumun masaya yatırılacağı öğrenildi.
           ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi