Genç Memur-Sen ve Akademik Düşünce Eğitim Medeniyet Topluluğu  (ADEM)  tarafından Gazze için farkındalık etkinliği kapsamında Yozgat Bozok Üniversitesi'nde ki  birçok fakültede Naci el Ali tarafından çizilen '' Hanzala'' karikatürünü sergilendi.
Yozgat Bozok Üniversitesi  farklı bölümlerinde açılan karikatür sergisi ‘HANZALA’ Filistin’de ki insanlığın yaşananlara sessiz kalmasını yansıtıyor. 
Genç Memur-Sen Yozgat İl Temsilcisi İnan Yıldırım Atamış, Gazze’nin bir haysiyet meselesi olduğuna dikkat çekerek, Gazze’de tarihin en korkunç soykırımı yaşandığının altını çizdi.
Kudüs özgür oluncaya, Hanzala yüzünü dönünceye kadar her ilden, her meydandan zulme karşı haykırmaya devam edeceklerini dile getiren Atamış, “Almazsak ölmeyiz ama alırsak ölecekler diyerek, boykota devam edeceğiz! Zulmü haykıracağız, hakkı haykıracağız, hakikati haykıracağız! Bugün Gazze, insanlığın haysiyet sınavıdır, adamlık sınavıdır” dedi.
Atamış, Yozgat’ta farkındalık oluşturmak, Filistin ve Gazze’ye yönelik yapılanları duyurmak adına bu tür sergilere devam edeceklerini ifade etti.
Filistinli karikatürist Naci El-Ali’nin unutulmaz eseri “Hanzala,” İsrail’in 1948’deki kuruluşundan başlayarak yaşanan Büyük Felaket’te yerinden edilen milyonlarca Filistinli çocuktan birinin sembolü haline geldi.
Hanzala Kimdir?
Ali'nin 1969'da okurlarına tanıttığı karakter "Hanzala", çizimlerde, olayların tanığı olan Filistinli bir çocuktur. Ayakları çıplak, elbisesi yamalı ve sırtı hep dönüktür. On yaşındadır, Filistin özgür olana ve vatanına dönene kadar ne büyür ne de yüzünü bize çevirir.
Naci el-Ali ‘Hanzalana’  karikatürünü şöyle tanımlar:
“Ben hanzala, Babamın adı önemli değil, Annemin adı Nakba, Kız kardeşimin adı Fatıma ayakkabı numaramı bilmiyorum çünkü ben hep yalın ayak dolaşırım diye vurgulayan ressam sergide sırtı dönük çocuklar çizerek bir küskünlüğün ifadesini belli ediyor.  Diken diken olmuş saçlarıyla Hanzala, Filistin dramını haykırır dünya’ya”               HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi