Günümüzde stresten uzaklaşmak ya da stresle gelen olumsuzlukları önlemek için birçok kişi doğal yaşam terapilerine başvuruyor. 
Yozgat’ta çevrenin korunmasına yönelik gerçekleştirdiği etkinliklerle dikkat çeken Yaşanabilir Çevre Derneği, zihin ve ruh sağlığı için iyileştirici bir etkiye sahip olan ekoterapi etkinliği düzenlendi.
Yaşanabilir Çevre Derneği tarafından organize edilen ve  Psikoterapist Levent Tanman öncülüğünde yaklaşık 30 gönüllü doğa ile içe içe bir gün geçirdi.

 Psikoterapist Levent Tanman bir ilke imza atarak ekoterapi etkinliği düzenledi. Hayatı daha iyi anlamak, hayata karşı daha mutlu ve pozitif hissetmek isteyen gönüllüler, Tanman öncülüğünde Türkiye’nin ilk milli parkı çamlıkta bir araya geldi.  Zihin ve ruh sağlığı için iyileştirici bir etkiye sahip olan ekoterapi etkinliği yaklaşık yürüyüşün ardından gözlem noktasında son buldu. Çamlığın muhteşem havası, ağaç ve kuş cıvıltıları arasında düzenlenen etkinlikte, gönüllülerce anlatılanlardan yola çıkan Psikoterapist Levent Tanman , uzmanlık alanıyla ilgili aydınlatıcı bilgiler vererek yol gösterici bazı önerilerde bulundu. 
Psikoterapist Tanman  Ekoterapinin son dönemlerde tercih edildiğine değindi. Tanman, “Etkinlikteki amacımız farklı bakış açıları ile ufkumuzu genişletmek, empati becerimizi geliştirmek, psikolojik dayanıklılığı arttırarak üzerinde yaşadığımız dünya ile derin ve anlamlı bir bağ kurabilmektir. Ayrıca öznel iyi oluşumuzu arttırabilmek ve dünyadaki yerimizi keşfetmek amacı ile etkinlik Yozgat’ta ilk defa düzenlendi. Doğada vakit geçirmenin zihin ve ruh sağlığımız için iyileştirici bir etkiye sahip olması, yoğun katılım ve istek üzerine belirli periyotlarda ekoterapi etkinliğine devam edeceğiz.” dedi.
Yaşanabilir Çevre Derneği Başkanı Ahmet Fidan Psikoterapist. Levent Tanman liderliğinde Çamlık Milli Parkı’nda Ekoterapi etkinliği gerçekleştirdiklerini söyledi.  
Fidan, “Ekoterapi, ‘doğa terapisi’, ‘yeşil terapi’ veya ‘toprak merkezli terapi’ olarak da bilinen uygulamalar bütününe deniyor ve kaynağını depresyondan anksiyeteye çeşitli sinirsel rahatsızlıkları azaltıp özgüven, duygusal dayanıklılık gibi duygu durumlarını yükseltmesinden alıyor. Yapılan araştırmalar da doğanın bu iyileştirici gücünü destekliyor. Örneğin yapılan bir çalışmasına göre, uzun bir süre boyunca doğayla iç içe kalan insanlara nasıl hissettikleri sorulduğunda, %95’i bu vaktin ardından çok daha mutlu, coşkulu, rahat, dengeli ve kaygısız hissettiğini söylüyor” ifadelerini kullandı. 
Fidan,  etkinlikle hem zihinlerdeki atıklardan arındıklarını hem de yürüyüş esnasında doğadaki atıkları toplayarak doğayı atıklardan arındırdıklarına vurgu yaptı. Doğada ekoterapi etkinliğine katılan vatandaşlar ise kendilerini çok iyi hissettiklerini ve bu etkinliği yapmaya devam etmek istediklerini söyledi. 
Yaşanabilir Çevre Derneği tarafından katılımcılara günün anısına kupa bardak hediye edildi.    
                      ÇETİN MERMERTAŞ