Yozgat Bozok üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Evren Yaşar, 2023 - 2024  2024 eğitim öğretim yılı güz yarıyılının 2 Ekim 2023 Pazartesi günü başlayacağını bildirdi. 
Rektör Yaşar, “Üniversitemiz Senatosunun 04 Eylül 2023 tarihli toplantısında 2023-2024 Eğitim- öğretim Yılı Güz Yarıyılı derslerinin (Tip Fakültesi hariç) 02 Ekim 2023 tarihinde başlamasına, kayıt yenilemelerinin ise 18 Eylül 2023 ile 1 Ekim 2023 tarihleri arasında yapılmasına karar verilmiştir” dedi.
Yeni dönemde belirlenen hedeflerle ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Yaşar, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Birinci hedefimiz eğitimde kaliteyi artırmak, güncel öğretim yöntemleri ve teknolojilerini kullanarak öğrenci merkezli bir eğitim sağlamak. İkincisi, bilimsel araştırmaları teşvik ederek, yerel ve global sorunlara çözümler sunan inovatif çalışmalar yapmak. Üçüncü hedefimiz uluslararası işbirliği. Uluslararası üniversitelerle işbirlikleri kurarak öğrenci ve öğretim üyelerine yurtdışı deneyimleri sunmaya çalışacağız. Bunların yanı sıra toplumsal katkıyı önemsiyoruz. Üniversitenin yerel topluma ve bölgeye katkısını artırmayı, sosyal sorumluluk projeleri yürütmeyi hedefliyoruz.  Yine sürdürülebilirlik önemli. Çevre dostu uygulamaları teşvik ederek sürdürülebilir bir kampüs oluşturacağız. Mezun istihdamını özellikle önemsiyoruz. Mezunların iş dünyasına uygun yetkinliklere sahip olmasını sağlamak ve iş piyasasına entegrasyonlarını kolaylaştırmak için gayret edeceğiz.”
Prof. Dr. Yaşar, yeni dönemde belirlenen hedefler arasında teknoloji entegrasyonuna da yer verdiklerini ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:
“Eğitimde ve yönetimde teknolojiyi etkin bir şekilde kullanacağız. Akademik çeşitliliği artıracağız. Farklı disiplinlerden gelen akademik programlar ve öğrencilerle çeşitliliği teşvik edeceğiz. Tüm bunların yanı sıra üniversitemizde kültürel ve sanatsal etkinlikler de ihmal edilmeyecek, kültürel etkinlikler, sanat sergileri ve sportif organizasyonlarla öğrencilerin çok yönlü gelişimine destek sunacağız. Bu hedefler, üniversitemizin özgün özelliklerine, misyonuna ve stratejilerine göre şekillenecek. Hedeflerimiz, üniversitenin gelecekteki yönünü ve başarısını da belirleyecek.”  
Yozgat Bozok Üniversitesi’nin, Yozgat için önemli bir değer olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yaşar, “Üniversitemiz bölgede yüksek öğrenim imkânı sunarak gençlere eğitim fırsatları sağlamaktadır. Aynı zamanda üniversitenin araştırma faaliyetleri, şehrin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmakta, yerel iş imkânları oluşturmakta ve bilgi transferi sağlamaktadır” ifadesini kullandı.
Yozgat Bozok Üniversitesi’nin, Türkiye için de önemli olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yaşar, “üniversitemiz Orta Anadolu’da eğitim imkânlarını yaygınlaştırmak, nitelikli insan gücünü artırmak ve bilimsel araştırmaları teşvik etmek gibi önemli hedeflere hizmet etmektedir. Üniversite, çeşitli disiplinlerde mezunlar yetiştirerek ülkenin eğitim kalitesinin artırılmasına ve bilgi üretimine katkı sağlayarak Türkiye'nin bilimsel gelişimine destek olmaktadır” değerlendirmesinde bulundu.
Yozgat Bozok Üniversitesi’nin aynı zamanda bir ihtisas üniversitesi olduğuna işaret eden Prof. Dr. Yaşar, “İhtisas üniversitesi olmak, belirli bir alanda uzmanlaşmış ve derinlemesine bilgi üretme yeteneğine sahip bir eğitim kurumu olarak öne çıkmanızı sağlar. Bu tür üniversiteler, belirli bir sektör, meslek veya bilim dalında yoğunlaşarak uzmanlaşırlar” şeklinde konuştu.
                                    SEVİLAY KAYAASLAN