Yozgat’ta 11 Eylül 2023 tarihinde yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrenciler ders başı yaptı. Öğretmenlerin hazırladığı ihtiyaç listelerini alarak kırtasiyelerin yolunu tutan öğrenci ve veliler, sektörde yoğunluk oluşturdu.
Kırtasiye sektörünün neredeyse durma noktasına geldiği yaz döneminin ardından okulların açılmasıyla birlikte kitap ve kırtasiye malzemesi satışları arttı. Kırtasiye dükkanları okul alışverişlerini karşılamaya gelen öğrenciler ve velilerle dolarken, esnafın yüzü de gülmeye başladı.
Yozgat Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği Başkanı (ESOB) Latif Altın, yaz dönemini büyük sıkıntı içerisinde geçiren yerel esnaf, eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte umutlandığını söyledi. 
ESOB Başkanı Latif Altın, okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve lise seviyelerinde yaklaşık 75 bin ile üniversite düzeyinde de 25 bin öğrencinin okulların açılmasını beklediğini, bu yıl eğitimi doğrudan veya dolaylı ilgilendiren alışverişten esnafın olumlu etkileyeceğini belirtti. Altın, kırtasiyeci esnafı başta olmak üzere, eğitim sektörüne hizmet veren tüm esnaf ve sanatkarın okulların açılmasını dört gözle beklediğini ifade etti. Okul alışverişi Esnaf ve sanatkarların yeni eğitim-öğretim yılından umutlu olduklarını bildiren ESOB Başkanı Altın "Okulların açılmasıyla birlikte başta kırtasiyeci esnafımız olmak üzere servisçi, kantinci, okul kıyafeti satan konfeksiyoncu esnafımız, ayakkabıcı, çantacı, terzi, lokanta ve pastacı, berber-kuaför, taksici, dolmuşçu gibi eğitim sektörüne hizmet veren esnafımız büyük bir hareketlilik bekliyor. Çünkü bir öğrencinin okula başlaması için kırtasiye alışverişleri, önlükler, beslenme çantaları, suluk, ayakkabı gibi okul araç ve gereçleri, temizlik ürünleri, ulaşım maliyetleri, yiyecek-içecek giderleri gibi tüm harcamalar yapılıyor. Harcamaların piyasanın hareketlenmesi ve esnafımızın iş yapabilmesi açısından çok büyük önem arz ediyor" dedi. 
Velilere uyarı 
Okulların açılmasına kısa bir süre kala piyasadaki hareketlilikle birlikte artan kırtasiye alışverişleri konusunda velilere ve öğrencilere uyarılarda bulunan ESOB Başkanı Altın şu değerlendirmeyi yaptı: 
"Bu yıl yükselen fiyatlarla birlikte özellikle kırtasiye sektöründe ucuz ama kanserojen ve ağır metal oranı yüksek ürünler fırsatçılar tarafından sezonluk olarak piyasaya sürülebiliyor. Kırtasiye malzemesi alınırken sezonluk olarak Uzak Doğu ülkelerinden getirilen ürünlere itibar edilmemeli. Rengarenk ve süslü kırtasiye malzemelerinin dış görünüşüne aldanılmamalı. Tüm kırtasiye malzemelerinde yer alan logolarda AB kalite işareti olan 'CE' belgesi mutlaka olmalı, ürünlerin yanma, zararlı maddelerden korunma gibi kimyasal testlerden geçtiği kontrol edilmeli. " 
                               HABER MERKEZİ