Yozgat Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından “Hayat Boyu Öğrenme Haftası” çerçevesinde etkinlik düzenlendi. 
Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen etkinliğin açılışı Yozgat Vali Yardımcısı Adnan Kayık tarafından yapılırken düzenlenen sergide çini, el işi, dokuma, yağlı boya resim, dikiş nakış örnekleri ve süs eşyaları yer aldı. Yıl boyunca usta öğreticiler ve kursiyerlerin hazırladıkları el emeği göz nuru ürünler vatandaşların beğenisine sunuldu. 
Açılışta sergilenen halk oyunları ekibinin gösterileri büyük beğeni topladı.
Millî Eğitim Bakanlığınca her yıl Haziran ayının ilk haftasını "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" olarak kutladıklarını söyleyen İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak, yapılan bu tür faaliyetlerle hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilip, tanıtılmasını amaçladıklarını söyledi.
Hayat Boyu Öğrenmenin bir ömür boyu süren bir eğitim faaliyeti olduğunu söyleyen Altınkaynak, “Hayat Boyu Öğrenme; adından da anlaşılacağı üzere hayatımız boyunca süren bir eğitim faaliyetidir. 7'den 70'e herkesin katıldığı bir etkinlikler bütünüdür. Hayat Boyu Öğrenme Haftası ile öğrenme faaliyetlerine katılımı artırmayı, öğrenme fırsatları hakkında halkımızı bilgilendirmeyi, öğrenmeyi teşvik etmeyi, geçmişle günümüz arasındaki bağı kuvvetlendirmeyi, amaçlıyoruz. 
Bu hafta vesilesi ile halkımızın kendilerini geliştirebilmeleri için merak ve istek uyandırmak, öğrenmenin eğlenceli ve keyif veren yönünü öne çıkarmak, herkesin öğrenme sürecine katılımını sağlamak ve geçmişle günümüz arasındaki bağı kuvvetlendirmek adına bugün burada hep beraber ciddi bir emeğin sergilendiğine tanıklık ediyoruz.
 Hayat Boyu Öğrenme; Kişisel, toplumsal gelişim ve istihdam öncelikli bir yaklaşımla bireyin bilgi, beceri ve yetkinliklerini geliştirerek örgün eğitimin dışında her türlü öğrenme etkinliklerini kapsayan bir faaliyetler bütünüdür. Yaptığımız bu tür faaliyetlerle hayat boyu öğrenme kültürünün geliştirilmesi, tanıtılması ve yaygınlaştırılmasını amaçlıyoruz. 
Baş döndürücü bir hızla değişen ve gelişen dünya adeta büyük bir sınıf haline gelmektedir. Bizler de insanımızı bu sınıfta sürekli bilgiye ulaşması gereken öğrenciler olarak görmekteyiz. Bu kapsamda insanımıza doğrudan dokunan; zaman, eğitim düzeyi, yaş gibi kısıtlamaların olmamasından dolayı herkese yüksek nitelikte kapsayıcı eğitim erişimi sunan hayat boyu öğrenmeyi, toplumsal dönüşümün anahtarı olarak görüyoruz. Buradan yola çıkarak yaşamımız boyunca deneyimleyeceğimiz bilgi ve becerilerin sürekli gelişimi gerek kişisel gerekse mesleki gelişim açısından daha iyiye ulaşma potansiyelini en üst düzeye çıkarabilmek için kurslarımıza erişimin önemli bir fırsat olduğunu üstüne basarak ifade ediyorum.
 Öğrenmekten ve öğretmekten asla vazgeçmeyerek, öğrenmeyi sürekli kılmaya daima gayret edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki hayat boyu öğrenen insanlar, hayat boyu mutlu olan insanlardır. Zaten bizim gayemiz de her bir vatandaşımızın becerisinin, huzurunun, mutluluğunun ve motivasyonunun en üst seviyede olması amacıyla halk eğitiminin toplumun kılcal damarlarına yayılmasıdır. 
Bu vesile ile Hayat Boyu Öğrenme Haftası’nın hayırlara vesile olmasını temenni ederken Hayat Boyu Öğrenme faaliyetlerinin gelişmesine, güçlenmesine katkı sağlayan başta Sayın Valimize şükranlarımı sunuyor, tüm idareci, öğretmen, usta öğretici ve kursiyerlerimizi tebrik ediyor ve her birine emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum.” dedi.
Serginin açılışına İl Müftüsü Ali Gülden, okul ve kurum müdürleri, kursiyerler ve çok sayıda vatandaş katıldı. İHA
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi