ET ve Süt Kurumu (ESK) ramazan nedeniyle et üretimini artırdı. 14 ildeki 15 kombinada et üretimi 2 katına çıkartıldı. Ramazan boyunca mağazalarda da gece 23.00'e kadar hizmet sağlanacak.
Ramazan hazırlıkları vatandaşlar kadar kurum ve mağazalarda da başladı. Bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığı'na bağlı Et ve Süt Kurumu'nda, ramazan öncesi et ve et ürünlerine talep arttı.
Üretim 2 katına çıktı
Et ve Süt Kurumu da ramazan ayı boyunca mağazalarındaki et ürünlerini daha fazla tüketiciye ulaştırma hedefiyle et üretimini artırdı.
14 ildeki 15 kombinada et üretimi 2 katına çıkarken, Ankara'daki Sincan Kombina Müdürlüğü'nde 25 ton olan günlük et üretimi 50 tona yükseltildi.
Gece 23.00'e kadar mağazalar açık kalacak
Mağazalardaki mesai saatleri de güncellendi. Kurum mağazaları ramazan hazırlıkları kapsamında sabah 08.00'den gece 23.00'e kadar hizmet verecek. Et ve Süt Kurumu'nda kıyma kilogram fiyatı 229 liradan, kuşbaşı kilogram fiyatı 259 liradan satılıyor.
Vatandaşın ucuz et sırası
yaklaşan Ramazan ayı için hazırlık yapan vatandaşlar, piyasaya göre daha uygun fiyata et ürünleri satan Et ve Süt Kurumu (ESK) satış mağazası önünde uzun kuyruklar oluşturuyor. 
Ramazan ayı hazırlıklarının başlamasıyla Yozgat Et ve Süt Kurumu satış mağazasından kilogramı 230 liradan kıyma, 259 liradan kuşbaşı almak isteyen vatandaşlar, sabahın erken saatlerinde sıraya girdi. Piyasada 430-450 lira arasında satılan kuşbaşı ve kıymayı daha uygun fiyata almak isteyen vatandaşlar, satış mağazası önünde kuyruk oluşturdu. Vatandaşlar erken saatlerde ESK Satış Mağazası'na gelerek, sıraya giriyor.     HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi