Yozgat’ta "Dünya Temizlik Günü" kapsamında çevre temizliği etkinliği gerçekleştirildi. 
Yozgat Belediyesi ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü iş birliğinde düzenlenen etkinlikte, gönüllüler Kirazlı göleti çevresinde bir araya geldi.
Etkinliğe Yozgat Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Hamide Güven,  ve Gençlik ve  Spor İl Müdür Yardımcısı Ali Sapmaz, yerel sanatçı Mümin Sarıkaya, gençlik merkezi gönüllüleri ve öğrenciler katıldı.
Dünya Temizlik Günü dolayısıyla farkındalık oluşturmak amacıyla gönüllüler Kirazlı göleti çevresinde temizlik çalışması yaptı. Gönüllüler burada kağıt, plastik, metal, şişe ve sigara izmaritlerini yanlarında getirdikleri çöp torbalarına biriktirdiler. Çevre ve temizlik bilincinin ön plana çıktığı etkinlik, yaklaşık bir buçuk saat sürerken etkinliğe katılan gönüllüler, vatandaşları da çevreye karşı duyarlı olmaları konusunda uyardı.
Plastik, cam, pil gibi atıkların doğada yüzyıllarca yok olmadığına dikkat çeken doğaseverler, “Geleceğimiz için doğayı koruyalım” mesajlarını hep birlikte verdiler.
Yozgat Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Hamide Güven, Türkiye genelinde başlatılan temizlik etkinliklerinin bir ayağını da Yozgat’ta gerçekleştirdiklerini söyledi.
Güven, iklim değişikliği ile birlikte atık yönetimi ve çevre bilincinin önem kazandığının altını çizerek, bilinçsiz tüketiminin olumsuz getirisi olan çöp körlüğüne dikkat çekmek amacıyla temizlik çalışması yaptıklarına değindi.
Çöplerin dönüşüme kazandırılması tavsiyesinde bulunan Güven, “Dünya Temizlik Günü'nde Yozgat Belediyesi olarak temizlik etkinliği gerçekleştirildik.  Etkinliğin amacı çevreyi temiz tutma bilincini artırmak, aynı zamanda vatandaşların çevre temizliğine katkıda bulunarak güzel bir yaşam alanı oluşturmak. Etkinlik sonunda, bölge temizlenirken çıkan atıkların toplanması ve uygun şekilde bertaraf edilmesi yönünde önlemler alındı. Temizlik çalışmasının, gelecek nesillere temiz bir çevre bırakma hedefine ulaşmak amacıyla düzenli olarak tekrarlanacak. Dünya Temizlik Günü etkinliği, farkındalık oluşturmak ve toplumun çevre bilincini artırma adına önemli bir adım oldu. Temizlik çalışması, çevrenin korunması ve temiz tutulması için herkesin sorumluluk alması gerektiği bir kez daha hatırlatıldı” dedi.  
                 REŞİT ÜNAL
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi