Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi, özel yetenekli öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeleri için önemli destek sağlıyor. Yeni eğitim ve öğretim yılında eğitime başlayan Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Eğitim Merkezinde, 266 öğrenci okullarına ek olarak eğitim alıyor.
Öğrencilerin, belirledikleri sorun alanlarına yönelik çözümlerini tamamen kendi tasarım ve emekleriyle ürüne dönüştürüp topluma kazandırmalarına, yerli ve milli üretimi desteklemek için fikri mülkiyete büyük önem veriliyor.
Özel ve üstün yetenekli çocukların yetenekli oldukları alanları fark etmeleri ve yetenekleri istikâmetinde gelişebilmeleri amacıyla eğitim veren BİLSEM sayesinde çocuklar, farklı merkezlere gitmek zorunda kalmadan eğitim görüyor. 
Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim Sanat Merkezi Müdürü Abdulkadir Koyuncu, farklı alanlarda 266 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.
Koyuncu, Özel yetenekli öğrencilerin, yetenek ve özelliklerini tanıyarak potansiyellerini en üst düzeyde kullanmaları yoluyla, bilgi, teknoloji ve yaratıcı çözüm üreten, insanlığın gelişimine katkı sağlayan, araştırmacı, özgün, etik ve estetik değerlere sahip, geleceğin liderleri, bilim insanları ve sanatçıları olmalarını amaçladıklarını ifade etti.
Öğrencilerin, özel yeteneklerinin gelişiminin desteklendiği, merak, öğrenme ve yaratıcılığa zemin oluşturan ileri düzeyde öğrenme ortamlarının doğal olarak sunulduğu ve tüm yeteneklerin değerlendirildiği bir Bilim ve Sanat Merkezi olduklarının altını çizen Koyuncu, “BİLSEM ile üstün yetenekli bireylerin yeteneklerini keşfetmek, ülkemize ve toplumumuza katkı sağladığını görmek ziyadesiyle mutlu ediyor. Çocuklarımızın eğitim almasıyla hem çocuklarımıza vakit kazandırıyoruz hem ailelerin maddi manevi külfetlerini azaltıyoruz” dedi.
Koyuncu, Bilim ve sanat  alanlarında öğrencilerin yeteneklerine uygun bir eğitim içeriği ve ortamı sunmak öncelikli eğitim politikaları arasında yer aldığını kaydetti.
Atölyelerde resim ve teknolojiye yönelik robotik kodlamaların olduğu ve ayrıca üç boyutlu tasarım ve uygulamalar yapıldığını dile getiren Koyuncu, "Devletimizin eğitime sunduğu geniş imkanlar istikametinde BİLSEM'de çağın şartlarına uygun robotik kodlama atölyelerinden bilim atölyelerine kadar ihtiyaca hasıl olan materyalleriyle donanmış atölyeler bulunuyor. Buradaki imkanları öğretmenlerimizin rehberliğinde en etkin ve verimli kullanılarak ulusal ve uluslararası düzenlenen çeşitli yarışmalarda üst düzey dereceler elde ediyoruz" ifadelerini kullandı.
BİLSEM Müdürü Koyuncu, TÜBİAK başta olmak üzere bir çok alanda hazırladıkları projelerinin desteklendiğine değindi. Koyuncu, öğretmen ve öğrencilerin hazırladığı projelerin de Bilim fuarlarında sergilendiğini hatırlattı. BİLSEM olarak TEKNOFESTlerde yer aldıklarına değinen Koyuncu, öğrencilerin yeteneklerini de geliştirdiklerine dikkat çekti.
Koyuncu, Yaşadığımız çağın şartlarını çocuklarımızın bugünü ve geleceği için anlamlı kılmak öncelikli vazifemizdir. Öğretmenlerimiz öğrencilerimize rol model olmaktadır. Yakın tarihimizde başarılı mühendisler, hekimler, edebiyatçılar, sanatçılar, akademisyenler, iş ve bilim insanlarının temelinin atıldığı okullarımızda başarı hikayeleri yazmaya devam ediyoruz. Ülkemiz artık teknolojiyi dışarıdan alıp kullanan değil ülkemizin her köşesindeki büyük hamlelerle teknolojiyi üreten, tasarlayan bunu da bilim temelli yapma yetkinliğe sahiptir. Biz de çocuklarımızla geleceğimizi birlikte şekillendiriyoruz. BİLSEM'de devletimizin sağlamış olduğu büyük imkanlarla öğrencilerimizi bilimle buluşturmanın mutluluğunu yaşamaktayız" diye konuştu. HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi