Etkinliğe TEMA Vakfı Yozgat İl Temsilcisi Abdullah Abdülkadir Karaduman, TEMA Vakfı yönetiminde bulunan Ali Ersever ve Alperen Yüce, Genç TEMA Başkanı Merve Selcan Akgül, Genç Yeşilay Başkanı Eda Aydın ile 50 gönüllü katıldı. Etkinliğe TEMA Merkez İlçe Sorumlu Yardımcısı Alperen Yüce liderlik yaptı.
Yozgat Çamlığı Milli Parkı Göl Kafe önünde buluşan gönüllüler Milli Parklarda belirlenen rota üzerinden 10 km’lik doğa yürüyüşü gerçekleştirdi. İl Temsilcisi Abdullah Abdülkadir Karaduman ve Etkinlik lideri Alperen Yüce tarafından katılımcılara kar kuyuları, seyir terası, doğal yaşlı çamlar hakkında bilgiler aktarılarak çeşitli oyunlar oynatıldı.  Ali Ersever tarafından meşhur Akdağmadeni Salebi hazırlanarak gönüllülere ikram edilerek etkinlik sonlandırıldı.
Etkinliğe liderlik yapan Alperen Yüce’ Bugün bu rotayı oluşturma amacımız hem Yozgat Çamlığını tanıtmak hemde gençlere doğa sevgisini aşılamaktır. 50’nin üzerinde gönüllümüzle beraber keyifli bir etkinliği geride bıraktık. Yozgat Çamlığı Göl kenarından başlayan rotamız Milli Parkların zirvesine kadar devam etti. Yozgat Çamlığı zirvesi olan Seyir terasında bol bol fotoğraf çeken gönüllülerimiz, muhteşem manzaranın tadını çıkardılar.
 Sonrasında doğal yaşlı çamları ve kar kuyularını gönüllülerimize anlattık. Yürüyüş esnasında gönüllülerimizle yaban hayatı, doğanın önemi ve insanlara sağladığı faydalar, biyolojik çeşitlilik, iklim değişikliği konularını konuşarak yürüyüşümüzü tamamladık.’ dedi.
Yozgat Bozok Genç TEMA Topluluğu Başkanı Merve Selcan Akgül ise etkinlikte yaptığı konuşmasında çalışmalarına vurgu yaparak ‘Genç TEMA topluluğu olarak eğitim gönüllüleri grubumuzla talepte bulunan okullarda eğitimler ve etkinlikler düzenliyoruz. Yozgat Çamlığı Milli Parkı’nda ve Akdağmadeni Ormanlarında doğa yürüyüşü yaparak çeşitli eğitsel oyunlar ile verimli ve eğlenceli zaman geçiriyoruz. Meşe Palamutu toplama etkinlikleri yapıyoruz. Burada toplanan meşe palamutları ile okullara gidiyor ve meşe tüplemesi yapıyoruz. Böylece doğa sevgisini yaşayarak öğretiyoruz. 
Doğada el işçiliği atölyesinde doğada bulunan materyalleri kullanarak çeşitli ürünler elde ediyoruz. Topluluk olarak amacımız doğaya çevreye farkındalık oluşturmak ve doğa sevgisini bireylere aşılamak.’ Dedi.
Yozgat Bozok Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu Başkanı Eda Aydın ise Yeşilay olarak bağımlılıklarla mücadele ve sağlık yaşam için çalışmalar yürüttüklerine vurgu yaparak ‘Yozgat Bozok Üniversitesi Genç Yeşilay olarak amacımız üniversite öğrencilerinin vakitlerini daha verimli bir şekilde geçirtmek ve çocukları bilgilendirmek için faaliyetlerde bulunmak, bu faaliyet ve eğlenceli etkinlikler esnasında ise bağımlılıklara karşı farkındalık oluşturmaktır. Bunun için ise eğlenirken bilinçlenmek için bağımsız kitap okuma, stant çalışmaları, konferanslar; sağlıklı yaşama katkı sağlayacak bisiklet turu, voleybol, doğa yürüyüşü, oryantring; teknolojiden uzak olmak için telefonlar masada deyip kutu oyunları; topluluk anlayışımızı aşılayacak film günleri, müzik dinletilerinden faydalanıyoruz.’ dedi.
Yapılan etkinlikle ilgili konuşan TEMA Vakfı Yozgat İl Temsilcisi Abdullah Abdülkadir Karaduman doğayla uyumlu yaşamaktan başka çaremiz olmadığına vurgu yaptı. Karaduman ‘ Doğayı korumak, gezegenimizi ve kendi yaşamımızı korumak anlamına geliyor. Evrende içinde yaşam olduğu bilinen tek gezegen dünyamızdır. İnsanların, doğal varlıklar üzerindeki etkilerini dikkate almayan, sürekli büyüme odaklı bir ekonomik anlayışla yaşam kaynaklarını hızla tükettiği ise artık yadsınamaz bir gerçektir. 
Bugünkü tüketim anlayışı ve ekonomik talepleri karşılamak için 1.8 dünya gerekmektedir.  Ne yazık ki, özellikle 1970’li yılların başından itibaren bugünün ve gelecek kuşakların yaşamını, refahını etkileyen bu gidişin durdurulması gerektiği vurgulanmaktadır. 
Yıllık karbon salımının ancak %60’ı doğa tarafından depolanabilmekte, %40’ı  atmosferde birikmeye devam etmekte ve dünya giderek ısınmaktadır. İklim değişikliği, biyolojik çeşitlilik kaybı, kirlilik kaynaklı sorunlar bugünün ve gelecek nesillerin yaşamını ve refahını olumsuz yönde etkileyeceği gibi, yakın gelecekte ekonomiyi de zora sokacak en büyük problemler arasında yer almaktadır.  dedi. 
                                      HABER MERKEZİ 
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi