Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda modern sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma çalışmalarıyla tarım arazilerinden en yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim yerleri ile tarım arazilerini taşkın risklerine karşı korumak için tüm gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su yönetimi anlayışıyla da suyun her damlasına sahip çıkıyor.
DSİ Genel Müdürlüğü tarafından Yozgat'a yapılan yatırımlarla ilin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.
2023 ’te su tutacak
Yozgat Sorgun Gevrek Göleti için geri sayım başladı. Gövde dolgusunun tamamlandığı gölette dolusavak imalatları da devam ediyor.  Projede % 80 fiziki gerçekleşme oranı aşılırken DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, projeyi bitirmek için adeta zamanla yarıştıklarını söyledi.  Genel Müdür Balta, gölette bu yıl içerisinde su tutmasını hedeflediklerini açıkladı.
Gevrek Göletinde gövde dolgusunun tamamlandığı ve dolusavak inşaatlarının devam ettiğini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Balta, “İnşaatta ulaşım yolları, gövde, dolusavak sıyırma ve cut-off kazılarını tamamladık. Ayrıca kondüvi, su alma yapısı, enjeksiyon ve batardo imalatlarını da bitirdik. 540 bin m3’lük gövde dolgusunu tamamladık. Çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. 2023 yılında gölette su tutmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı
Yozgatlı üreticilere yılda 
45 milyon 339 bin lira ek gelir
8 bin 60 dekar araziye can suyu verecek Gevrek Göletinin bölge tarımı için büyük önem taşıdığını belirten Genel Müdür Balta, “Gölet sayesinde çiftçimiz modern sulama ile tanışacak, 8 bin 60 dekar arazide sulama maliyetleri düşecek, verim artacak. Sulu tarıma geçilmesiyle birlikte, çiftçimiz farklı ürünler ekip, dikebilecek. Kazançları artacak Yozgatlı üreticiler, 2023 yılı rakamlarıyla yılda yaklaşık 45 milyon 339 bin lira daha fazla kazanacak” dedi.
2 milyon 660 bin m3 
su depolayacak
Temelden yüksekliği 28 metre olarak projelendirilen Sorgun Gevrek Göletinin gövdesi kil çekirdekli kaya dolgu tipinde projelendirildi. 2 milyon 660 bin m3 depolama hacmine sahip olacak gölet, 8 bin 60 dekar araziye can suyu verecek.  HABER MERKEZİ