Yozgat’ta küçük esnaf kredi faizlerine uygulanan güncellemeye tepki gösterdi. 
Esnaf ve Sanatkarlar Kefalet Kredi Kooperatifleri aracılığı ile Esnaf ve Sanatkara kullandırılan düşük faizli kredilerin faizleri %150 artışla 01.05.2024 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yeniden güncellendi.
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden kredi kullananların geçmişe dönük kredi oranları Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından ekonomik tedbirler kapsamında güncellendi. En düşük oranlar yüzde 17'ye yükseltildi.
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile Şubat ayından itibaren işletme kredileri 750 bin TL’ye, sıfır araç kredileri ise 1 milyon 500 bin TL’ye yükseltilmişti. Faiz oranı ise yıllık yüzde 25 olarak açıklanmıştı.
YENİ ORANLAR AÇIKLANDI
Yozgat Bozok Esnaf ve Sanatkarları Kredi Kefalet Kooperatifinden yapılan açıklamada, piyasalarda yaşanan gelişmeler, kaynak maliyetindeki artışlar doğrultusunda, esnaf ve sanatkarlara kooperatiflerin kefaleti ile kullandırılan T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli kredilerin faiz oranlarında banka tarafından bir miktar faiz güncellenmesi yapılması zorunluğu ortaya çıktığına vurgu yapıldı.
Açıklamada, “Her ne kadar güncelleme yapılmış olsa da faiz oranları güncel piyasa faiz oranlarına göre oldukça düşük seviyelerde belirlenmiş durumdadır. Ayrıca ,faiz güncellemesi yapılması ile kaynak temininde kolaylık sağlanması ile kooperatiflerimize kefalet kredisi limiti (plasman) tahsisinde de iyiliştirme beklenmektedir” denildi..
Güncellemeye göre faiz oranları şu şekilde belirlendi:
%7,5 ile kredi kullananların faiz oranları %17 olarak, %8,5 ile kredi kullananların faiz oranları %18 olarak, %9,5 ile kredi kullananların faiz oranları %21 olarak, %12,5 ile kredi kullananların faiz oranları %24 olarak, %15 ile kredi kullananların faiz oranları %24 olarak, %17.5 ile kredi kullananların faiz oranları %25 olarak, %20 ile kredi kullananların faiz oranları %26 olarak, %22,5 ile kredi kullananların faiz oranları %27 olarak, %24 ile kredi kullananların faiz oranları %28 olarak, %25 ile kredi kullananların faiz oranları %29 olarak güncellendi.
ESNAF TEPKİLİ
Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerinden hazine destekli olarak Halk Bankası’ndan çekilen kredilere geçmişe dönük faiz güncellemesi yapılması esnafın tepkisine neden oldu.
                        ÇETİN MERMERTAŞ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi