Yozgat’ta, hububat mevsimi ile birlikte trafik kazalarına neden olan tarım araçlarına yönelik denetimler sıklaştı.
Yozgat jandarma ekipleri kırsalda yaşanabilecek kazaları en azına indirebilmek adına traktör ve tarım araçlarına yönelik denetim gerçekleştirdi. Yozgat’ta yaz mevsimiyle birlikte trafikteki traktörlerin artması jandarma ekiplerini harekete geçirdi. 
Yozgat’ta Jandarma ekipleri, hasat mevsiminin yoğun olarak devam ettiği bugünlerde traktör ve biçerdöver kazalarının önüne geçmek için sürücülere yönelik denetimlerini artırdı  Traktör denetimine çıkan İl Jandarma Komutanlığı ekipleri özellikle reflektör ve ROPS demiri konusunda traktör sahiplerini uyardı.
Trafik ekipleri hububatta hasat mevsiminin gelmesi ile birlikte karayollarına çıkan traktör, biçerdöver gibi tarımsal faaliyetlerde kullanılan araçları sıkı takibe aldı. 
Jandarma'nın sorumluluk sahasında bulunan karayollarındaki uygulama noktalarında mesai yapan jandarma trafik timleri, karayollarında seyir halinde olan biçerdöver, traktör, patos makinelerini durdurarak denetimler gerçekleştirdi. Trafik timleri, traktörlerin römorklardaki ürün yüklemelerin kurallara uygun olarak yapılıp yapılmadığını ölçümler yaparak kontrol ederken, traktörlerin ışık donanımları ve reflektörlerini de inceledi. Traktör sürücülerini birden fazla römork takılı vaziyette karayollarına çıkmaması konusunda uyaran jandarma trafik timleri, bilgilendirmeler de yaptı. Tarımsal araçlarda zorunlu trafik sigortası yaptırılmasının önemine dikkat çeken ekipler, denetledikleri araçları teknik yönden kontrol ederek karayollarına daha bilinçli olarak çıkılmasını bu şekilde hayat kurtarmayı hedeflerken, bu tür denetimlerin hasat dönemi boyunca devam edeceği öğrenildi.
Yozgat’ta devam eden hububat hasadıyla birlikte üreticiler, traktör ve biçerdöver gibi tarımsal araçlarını yoğun bir şekilde kullanmaya başladı. Bu doğrultuda olası kazaların önüne geçilmesi, can ve mal kayıplarının önlenmesi için Yozgat İl Jandarma Komutanlığına bağlı Trafik Timleri, kara ve köy yollarında denetimlerini artırdı.
İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik jandarması ekipleri, tarımsal faaliyetlerin yoğun olarak icra edildiği kırsal mahallelerde uygulama yaptı. Zirai araçlar ile traktör kazaları ve bu kazalardan kaynaklı ölü ve yaralı sayılarının azaltılması, trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanması, sürücülerin trafik kural, yasaklama ve kısıtlamalarına uygun şekilde araç kullanmaya yöneltilmesi maksadıyla traktör ve tarım araçları özel trafik denetim gerçekleştirdi.              HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi