Yaklaşık 14-15 saat oruç tutulmasından dolayı çeşitli sağlık sorunlarının yaşanabileceğini anlatan uzmanlar, özellikle kalp hastalarına bu uzun Ramazan günlerinde oruç tutmayı önermediklerini vurguladı. 
Uzmanlar, ramazanda iki saatlik gündüz uykusunun vücudun su ve elektrolit kaybını önleyeceğini, metabolizmaya iyi geleceğini belirtti. 
Uzmanlar, vücutta sıvı ve tuz kaybı nedeniyle sağlıklı kişilerde bile tansiyon, kalp ritminde bozukluk, baygınlık ve kan şekerinde düşme gibi sorunlar ortaya çıkabildiğinin altını çizerek bunun için gündüz mutlaka uyumayı tavsiye etti. 
Uzmanlar, “Ramazan boyunca iki saatlik gündüz uykusu vücudun su ve elektrolit kaybını önleyecektir, uzun süreli açlıktan metabolizmanın daha az etkilenmesine yardımcı olacaktır” diye konuştu. Gündüz uykusunun kalp açısından da çok faydalı olduğunu anlatan uzmanlar, şunları kaydetti: “Öğle saatlerinde ya da öğle sonrası iki saatlik uyku, son derece dinlendiricidir ve vücuttaki bütün stresi alır. Uyuduktan sonra geri kalan zamanı daha verimli değerlendirmeyi sağlar. Öğle uykusu uyuyanların uyumayanlara göre kalp krizi geçirme riski de yarı yarıya düşmektedir. Fizik olarak uykusuzluğa dayanılabilir ama ruhsal olarak dayanmak mümkün değildir. Ruhsal gerilim de vücutta zararlı hormonların salgılanmasına neden olur, bu da kalp krizi riskini tetikler. Eğer hafta içi gündüz uykusu mümkün değilse hafta sonu çok iyi uyumaya özen gösterilmelidir.”
                          HABER MERKEZİ
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi