Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı gıda denetim görevlileri, Türkiye’nin 81 ilinde güvenilir gıda arzının sağlanması ve tüketici sağlığının korunması amacıyla; et, süt ve yumurta üretilen imalathanelerin denetimleri devam ediyor.
Gıda denetim görevlileri, gıda ve gıda ile temas eden madde ve malzemelerin üretim, satış, toplu tüketim, dağıtım gibi aşamalarındaki tüm resmi kontrolleri 5996 sayılı "Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu"na göre yürütüyor. Bu çerçevede Türkiye’nin 81 ilinde et, süt ve yumurta üretilen imalathanelerin denetimlerine eş zamanlı başlandı. 
Sorgun Tarım ve Orman İlçe Müdürü Yusuf Canbolat,  13 Ekim tarihine kadar eş zamanlı gıda denetimlerinin yapılacağını söyledi.
Canbolat, Denetimlerin ağırlıklı olarak et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri ile yumurta ve yumurta ürünleri üreten işletmelere yönelik olacağını kaydetti. 
Canbolat, denetimlere hız kesmeden devam edildiğine vurgu yaptı. Canbolat et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri üreten işletmelerde etkin denetimlerin yoğun bir şekilde devam edeceğini aktardı.  Canbolat,  Türkiye genelinde olduğu gibi Yozgat’ta da 2 hafta sürecek olan eş zamanlı denetimler kapsamında işletmelerden numunelerin alınacağı ve uygun olmayan işletmeler veya ürünler hakkında 5996 sayılı kanun çerçevesinde idari yaptırımlar uygulanacağını belirtti. Canbolat, “Bakanlığımız Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından 02 -  13 Ekim 2023 tarihleri arasında 81 ilde eş zamanlı olarak başlatılan et ve et ürünleri, süt ve süt ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri üreten işletmelerde etkin denetimlerimiz yoğun bir şekilde devam etmektedir. Teknik ekiplerimiz eş zamanlı denetimler kapsamında işletmelerden numuneler alacak ve uygun olmayan işletmeler veya ürünler hakkında 5996 sayılı kanun çerçevesinde idari yaptırımlar uygulanacaktır” ifadelerine yer verdi.
Canbolat, vatandaşların güvenilir ve sağlıklı gıda tüketmelerinin, halk sağlığının korunması açısından önemine dikkati çekti. Canbolat, özellikle kasap ve şarküteri ile bakkal, market, büfe gibi gıda satış yerlerinin denetimlerine bu dönemde ağırlık verdiklerine vurgu yaptı. Canbolat, Tüketicilerin güvenilir gıdaya gönül rahatlığıyla ulaşması için gereken her türlü tedbiri almaya devam edeceklerinin altını çizerek,  vatandaşlardan, olumsuz bir durumla karşılaştıklarında "Alo 174 Gıda Hattı"nı aramalarını istedi.                     HABER MERKEZİ