Yozgat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Faruk Anteplioğlu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü sebebiyle açıklama yaptı.
Anteplioğlu, sokağa bırakılan hayvanların mağdur edildiğine değinerek, “Özellikle doğum günü hediyesi ya da çocuğunu sevindirmek amacıyla bir eşya gibi satın alınan ve daha sonra çeşitli sebeplerle sokaklara terk edilen hayvanlara bu mağduriyeti yaşatmak kabul edilebilir bir durum değildir. Bunun hem vicdani açıdan hem de havyan sevgisi açısından sorumluluğu büyüktür. İnsanlar terk etmek için evlerine süs eşyası gibi hayvan almamalıdır. Hayvanlar da yaşamımızın bir parçası ve dostlarımızdır. Bakılamayan hayvanlar için yetkililerle irtibata geçilerek yardım alınmalıdır” dedi.
Anteplioğlu,  Hayvanlara karşı yapılan haksızlıklara dikkat çekmek ve bu sorunları engellemek için hayvan hakları konusunda farkındalık oluşturulması amacıyla her 4 Ekim’de Dünya Hayvanları Koruma Gününün kutlandığına vurgu yaptı.
Nesli tükenen hayvanlara dikkat çeken Anteplioğlu, “Sadece 4 Ekimde değil her gün hayvan hakları ve refahı konusunda gerekli hassasiyet gösterilmeli ve bu dünyanın da onların olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.
Anteplioğlu şunları kaydetti:
“Hayvanların korunması, hayvan hakları ve hayvan refahı için; Güçlü bir mevzuata, buna göre güçlü bir kamu yapılanmasına ve güçlü bütçeye ihtiyaç duyulmaktadır. Yeterli bir bütçe kaynağı için Hayvan Refahı Fonu oluşturulmalıdır. Bunun için emlak vergisinde ek vergi, şans oyunlarının gelirlerinden hayvan refahına pay aktarılmalıdır. Kesilen para cezaları fona aktarılmalı, hayvancılık sektöründen para kazananlardan (mama, aşı, ilaç, pet shop malzemeleri üreticisi, yarış atı sektörü vs.) maddi ve ayni katkılarda bulunması için yasal zorunluluk getirilmelidir.
Kamunun yükünü azaltılmak için kısırlaştırma, aşılama ve kayıt-kimliklendirme işlemlerinde serbest veteriner hekim kliniklerinden faydalanılmalı, sahipsiz hayvanların bakım ve tedavisi işlemleri için hizmet satın alınarak can dostlarımızın tedavi hakkı kesintisiz sağlanmalıdır. Sadece 4 Ekimde değil her gün hayvan hakları ve refahı konusunda gerekli hassasiyet gösterilmeli ve bu dünyanın da onların olduğu unutulmamalıdır. Ülkemizde son zamanlarda Dünya Hayvanları Koruma Gününde akla sadece sahipsiz kedi ve köpekler gelmektedir. Doğamızda bizlerle aynı dünyayı paylaşan dostlarımız arasında yaban hayatında yaşamlarını sürdüren yaban hayvanları, hayvan refahının en iyi düzeyde olması gereken çiftlik hayvanları da unutulmamalıdır. Bu gün ülkemizde; Vaşak, Leopar, Hazar Kaplanı, Çita, Yaban Kedisi, Akdeniz Foku, Asya Yaban Eşeği, Afrika Eşeği, Yabani At, Kızıl Geyik, Alageyik, Çengelboynuzlu Dağ Keçisi, Dağ Koyunu, Dağ Keçisi, Ceylan, Kunduz, Su Maymunu, Oklu Kirpi, Sırtlan, Karakulak, Boz Ayı, Yılan Kartalı, Sakallı Akbaba, Kızıl Akbaba, Kara Akbaba, Dik Kuyruk gibi birçok hayvanın nesli tükenmiş ya da tehlike altındadır.”
                       REŞİT ÜNAL

Editör: Hakimiyet Gazetesi