HAK-İŞ Konfederasyonu ve HİZMET-İŞ Sendikası Genel Başkanı Mahmut Arslan, 20 Nisan 2024 tarihinde Antalya’da 2’ncisi düzenlenen eğitim seminerimize katıldı.
Eğitim seminerimize, Genel Başkan Vekilimiz Halil Özdemir, Genel Başkan Yardımcılarımız İdris Ersoy, Celal Yıldız ve Mehmet Keskin, Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara 1 No’lu, Ankara 2 No’lu, Ankara 4 No’lu, Ankara 5 No’lu, Batı Karadeniz, Çorum, Gaziantep 2 No’lu, İstanbul 13 No’lu, İstanbul 14 No’lu, Rize, Samsun, Şanlıurfa 1 No’lu, Şanlıurfa 2 No’lu, Trabzon ve Yozgat Şube Başkanlıklarımızın Yönetim Kurulu Üyeleri, İşyeri Sendika Temsilcilerimiz, Genel Merkez  ve Şube Komite Başkanlarımız ve Uzmanlarımız katıldı.
“Her yıl bütün şubelerimize eğitim yapma kararı aldık”
Genel Başkanımız Mahmut Arslan yaptığı konuşmada, eğitim seminerimize Türkiye’nin değişik bölgelerinden on sekiz şubemizin katıldığını ifade ederek, “2024 yılı eğitim planlamasını yaparken yönetim kurulu olarak üye sayımızın çok fazla olması nedeniyle her yıl bütün şubelerimize eğitim programı yapılması kararını aldık. İkinci grup olarak sizlerle bir araya geldik.” dedi.
“Tarihi yürüyüşümüzü bilmek, geleceğimizi inşa etme konusunda bize büyük imkân veriyor”
Eğitime katılanların çoğunun beş yıl öncesine kadar sendikamız üyesi olmadığını dile getiren Arslan, “Taşeron sisteminin bizim önümüze koyduğu zorluk nedeniyle sendikamıza üye olamayan arkadaşlarımızın çoğu burada. Dolayısıyla sendikal hafızamızı çoğu arkadaşımız bilmiyor. Onun için bu sendikanın tarihi yürüyüşünü bilmek, HAK-İŞ’in tarihi yürüyüşünü bilmek, geleceğimizi inşa etme konusunda bize büyük bir imkan ve fırsat veriyor” diye konuştu.
“Mücadele ettik, gece gündüz uğraştık”
“Dört yıl faaliyetlerimiz engellenmesine rağmen o süreçten başımız dik, alnımız açık ve onurlu bir şekilde çıktık” diye konuşan Arslan, “Yeni kurulduk, darbeyle karşılaştık. O zorlu dönemde barajı nasıl geçeğimizin çalışmalarını yaparken, 1984 yılında açıklanan istatistiklerde Sendikamız yüzde on barajını geçmişti ve bu bütün sendikal harekette şok etkisi oluşturdu. Sendikamızın baraj altında kalmasının hangi felaketlere neden olacağının farkında olarak mücadele ettik, gece gündüz uğraştık ve mücadelemizi samimiyetle sürdürdüğümüz için Rabbim bize bu yolu açtı. Bütün bu mücadelenin içerisinde çok çaba sarf ettik. Ama hiçbirimiz kendimizi bu işi “ben yaptım” demedi, “biz yaptık” dedi. Çünkü Rabbimizin bize ihsanı, lütfu, keremi ve desteği olmasa bunu başaramazdık” dedi.
“Bize güvenin, sendikanıza güvenin”
“KİT’ler de çalışan arkadaşlarımızın kadro alması için HAK-İŞ olarak mücadelemizi sürdürüyoruz” diyen Arslan, “Ocak ayında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanıyla bir protokol imzaladık. O protokolün maddesinin biri, kitlerde çalışan kadro alamayan bütün taşeran şirketlerdeki arkadaşlarımızın kadrolarının verilmesi çalışmasıydı. Bunu imzaladık. Bunun parlamentoya getirilip kanunlaşması gerekiyor. Bunun mücadelesi de bize düşüyor. Taşeron mücadelesinde on beş yıl çalıştık. Dolayısıyla sakın ha aramıza fitneleri sokmayın. Bize güvenin, sendikanınıza güvenin. Eğer bu kadro olacaksa bizimle olacak. Bununla ilgili kanun düzenlemesi yapılması gerekiyor. Özellikle kamu çerçeve protokolünün belediyelere uygulanması konusu bizim gündeme getirdiğimiz bir konudur. Bu sorunların hepsinin mücadelesini veriyoruz” şeklinde konuştu.
“Sorumluluklarımızın farkında olalım”
Şube yönetim kurulu üyelerimiz ile işyeri sendika temsilcilerimizin iş güvencesine sahip olduklarını hatırlatan Arslan, “Bütün temsilcilerimiz ve yönetim kurulu üyelerimizin sorumluluklarının ve haklarının farkında olduğunu hatırlatmak istiyorum. Sizin işyeriniz dahi değiştirilemez ve işten de çıkarılamazsınız. Sendikal mücadeleyi işyerlerinde sizin öncülüğünüzde yapacağız. İşyerlerimizde Genel Başkan olarak beni ve Genel Başkan Yardımcılarımızı, şubemizi ve sendikamızı siz temsil ediyorsunuz. Onun için önüne gelen bizim iş yerlerimize giremez. Girmek isteyenlere gereken cevabı siz vereceksiniz” dedi.
“1 Mayıs’ta Kocaeli’ndeyiz”
“Bu yıl HAK-İŞ olarak 1 Mayıs’ı Kocaeli’nde kutlayacakları bilgisini paylaşan Arslan, “1 Mayıs’ı Kocaeli’de de güçlü bir şekilde kutlayacağız. İşyerlerinden atılmalar, sendika değiştirmeler, vergi konusu dahil 1 Mayıs’ta güçlü ve yoğun bir katılımla meydanlardan mesajlarımızı vereceğiz. Bu seneki 1 Mayısımız Filistinli işçilerle dayanışma 1 mayısıdır. Filistinli kardeşlerimizle dayanışma içinde 1 Mayıs etkinliklerimizi kutlayacağız” ifadelerini kullandı.
 

Editör: Hakimiyet Gazetesi