Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Yozgat’a gelişinin 99. yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde SOLOTÜRK, kent semalarında selamlama uçuşu gerçekleştirdi.
Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Yozgat'a gelişinin 99. yılı dolayısıyla tören düzenlendi. Cumhuriyet Meydanı'ndaki tören, Atatürk Abidesi’ne çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından sporcular Türk Bayrağını “Milletimizin bağımsızlığının sembolü, devletimizin kudretinin göstergesi, rengini kahraman şehitlerimizin kanından almış şanlı bayrağımızı taşımak bizim için şereftir” sözleriyle Vali Mehmet Ali Özkan’a takdim edildi. Törende folklor ekibi, halk oyunları gösterisinde bulundu.
Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse,  Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kente teşriflerinin 99. yıl dönümünü kutlamanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti. 
Cumhuriyetin kuruluşunun hemen ardından memleket seyahatine çıkan Atatürk'ün, Yozgat'ı 1924 ve 1934 yıllarında ziyaret ettiğini aktaran Köse, " Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 29 Ağustos 1924'te Afyon'dan başlattığı sonbahar yurt gezisi, Marmara'dan Karadeniz Bölgesine, buradan da Erzurum ve çevresinin uğradığı deprem felaketi dolayısıyla Doğu Anadolu'ya uzanmıştır. Atatürk ilk olarak 15 Ekim 1924 tarihinde Yozgat’ımızı ziyaret etmiştir.  İkinci kez 1934 yılında Yozgat’ı bir kez daha ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk bu ziyaretleri ile Yozgat’ın ve halkının gönlünde çok özel bir yerde bulunmaya devam edecektir.  Milli mücadelemizin büyük bir başarı ile sonuçlanmasında Yozgat’ın gayreti, samimiyeti ve vatanına olan sadakati her dönem olduğu gibi en ön sırada olmuştur. Yozgat bir işgal altında kalmamıştır, ancak tüm cephelerde kahramanca mücadele veren yiğitleri hiç eksik olmamıştır.Her evden, cepheye maddi manevi destek devam etmiştir. Kurtuluş Savaşında Yozgat bilinen rakamlara göre 351 şehit vermiştir. Yaşadığı onca sıkıntılı sürece rağmen Yozgat halkı her dönemde devletinin yanında yer almıştır.  Çekilen acılar, yaşanan kayıplar Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyareti ile teselli bulmuştur. O gün il genelinde yaşanan coşku ve heyecan bugün de aynı şekilde devam etmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Ünlü Süvarilerin Harp Meydanlarında Kahramanca Dövüşen Türk Yiğitlerinin Harman Olduğu Diyar Bozok Yaylasının Çocukları Var Olun’ derken, Bozoklu yiğitlerin mücadelesindeki gayreti ve sadakatini ilan etmiştir. Bozok yaylasının yiğit evlatları o gün de, bu gün de, yarın da kahramanlık destanları yazmaya devam edecektir.
O günden sonra 15 Ekim 1924 tarihi Yozgat ve Yozgatlılar için özel bir gün olmuştur.     
Bizler bu tarihte Yozgat halkının işgaller karşısında azmini, imanını ve umudunu yitirmeyen ve tüm dünyanın saygı duyduğu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile buluşmasının yıl dönümünü kutluyoruz. Bu vesileyle; Destanlara sığmayacak kadar anlamlı olan Kurtuluş Savaşımızın ardından gelen büyük zaferimizi bizlere armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere isimsiz tümkahramanlarımızı, şehitlerimizi, gazilerimizi rahmet ve minnet duyguları ile anıyorum" dedi.
Programda Atatürk’ün Yozgatlılara seslenişi ve Yozgatlıların cevabı okundu. 
Törenin ardından SOLOTÜRK, Yozgat semalarında nefes kesen gösteri sundu. Gösteriyi ilgiyle izleyenler, cep telefonlarının kameralarıyla da görüntü çekti.
SOLOTÜRK’ün gösterisini Nohutlu Tepesi'nden izleyen Şakir Ergene, “Yozgat için anlamlı bir gün, çok mutluyuz, bu kadar güzel bir uçuşu ilk defa yakından görüyoruz. Ailecek beğendik bu soğukta buna değdi” dedi.
Cemil Arslan ise, “İlk defa izledik ve muhteşemdi. Atatürk’ün Yozgat’a geldiği bugün çok güzel bir gösteri izledik. Uçuşlar harikaydı, insanlar heyecanla izlediler. Emeği geçenlere teşekkür ederiz. Ordumuz, milletimiz var olsun” şeklinde konuştu.
                        HABER MERKEZİ