Yozgat İl Müftülüğü’nce personele yönelik hizmet içi eğitim programları çerçevesinde, "Etkili Hutbe Sunumu Hizmet İçi Eğitim Seminerleri" düzenlendi.
Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplumu dini konularda aydınlatmada en önemli yollarından birisi olan hutbelerin muhatap kitleye etkin bir şekilde ulaştırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında İl Müftüsü Ali Gülden ve Alanında Uzman İmam Hatipler tarafından İl merkezinde görev yapan İmam Hatip ve Müezzin Kayyımlara Etkili Hutbe Sunumu Hizmet İçi Eğitim Semineri başladı.
İl Müftülüğü, Hizmet İçi Eğitim Programı çerçevesinde, toplumu dini konularda aydınlatmada en önemli vasıtalarından biri olan hutbelerin muhatap kitleye etkin bir şekilde ulaştırılmasına yönelik çalışmalar kapsamında, cami görevlilerinin hutbe sunma becerilerini geliştirmek ve nitelikli bir hutbe irat etmelerine katkıda bulunmak amacıyla personelimize yönelik “Etkili Hutbe Sunumu Hizmet İçi Eğitim Semineri” gerçekleştirildi.
İl Müftülüğü Bilal Şahin Külliyesinde gerçekleştirilen  seminer 4 gün sürecek. Seminerde, hutbe ve hitabet kavramları, hutbe tarihi, hutbenin irşat hizmetlerindeki yeri ve önemi, hutbe çeşitleri ve hutbenin adapları, hatipte bulunması gereken mesleki yeterlilikler, ses kullanımı, diksiyon, jest ve mimiklerin doğru kullanımı, Türkçenin doğru ve kullanımı ve kelimelerin doğru telaffuzları, hutbe ırat edilirken yapılan yaygın hatalar ve hutbe ile ilgili fıkhi konular işlenecek.
                     HABER MERKEZİ

Editör: Hakimiyet Gazetesi