Yozgat’ta  çocuk ve gençlerin korunmasına yönelik denetimler sıklaştırıldı.
Yozgat’ta 2023-2024 eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte her hangi bir sıkıntı yaşanmaması amacıyla denetimler aralıksız devam ediyor.
Yozgat Valiliği koordinesinde yürütülen çalışmalar çerçevesinde emniyet ve jandarma ekipleri sahaya indi.
Jandarma ve emniyet ekipleri tarafından internet kafelerin olumlu amaçlarla kullanımının teşvik edilmesi ve bilinçsiz kullanımının önüne geçilerek, gençler ve çocuklar üzerinde oluşturabileceği zararların giderilmesine yönelik çalışma gerçekleştirildi. 
Ekipler, öğrencilerin güvenliği için alınan tedbirler kapsamında oldukça yoğun mesai harcıyor. Ekipler, öğrencilerin kötü alışkanlıklar edinmesini ve suça sürüklenmesini önlemek, alkol, sigara, tütün ve benzeri maddeler ile kesici, delici ve yaralayıcı diğer aletlerin satılmasını engellemeyi amaçlıyor.
İşyeri ruhsat kontrolü ve genel asayiş yönünden sorgulama yapan ekipler, kafelerde ki öğrencilere de uyarılarda bulunarak, zamanlarını ders çalışarak geçirmelerini istediler.
Yozgat Valiliği’nden yapılan açıklamada, kentteki huzur ve güven uygulamalarının tüm hızıyla devam edeceğine dikkat çekildi.  Açıklamada, İnternet kullanımının yaygınlaşmasıyla, internete girme yaşının okul öncesi döneme kadar düştüğüne değinildi.
 Açıklamada, “Bilgisayar teknolojileri ve internet, günümüz insanının, bilgi ve iletişim ihtiyaçlarını daha kolay, hızlı ve ekonomik çözümler sağlamaktadır. Bilginin iki yönünün keskin bir kılıca benzediği kabul edilirse, doğru kullanılmasının yararlı, yanlış kullanılmasının zararlı olabileceği de göz önünde bulundurulması gerekiyor.  Bu kapsamda İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerimizin İlimiz genelinde internet kafelerin olumlu amaçlarla kullanımının teşvik edilmesi ve bilinçsiz kullanımının önüne geçilerek, gençler ve çocuklar üzerinde oluşturabileceği zararların giderilmesine yönelik çalışmaları ve denetimleri sürüyor. Bu konuda ekiplerimizin kontrolleri düzenli olarak devam edecektir” denildi.
                    REŞİT ÜNAL

Editör: Hakimiyet Gazetesi