Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) öncülüğünde, Oda ve Borsaların bünyesinde yapılandırılan TOBB İl Kadın ve Genç Girişimciler Kurulları sandığa gidecek.
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), kadınların ve gençlerin iş dünyasında daha çok yer alması için oluşturduğu girişimci kurulları sandığa gidiyor. Yozgat’ta geçtiğimiz hafta tamamlanan delege seçimlerinin ardından başkanlık seçimi yapılacak.
TOBB Yozgat İl Genç Girişimciler Kurulu ve İl Kadın Girişimciler Kurulu Seçimleri gerçekleştirilecek. Yozgat’ta TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanlığı için Hatice Sarı Öçal ve Genç Girişimciler Kurulu başkanlığı için ise Davuthan Ekici tek aday olarak seçimlere girecek. TOBB tarafından yeniden yapılandırılarak sayıları artan Genç ve Kadın Girişimciler Kurulları, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda yapılacak seçimlerle İcra Komitesi Üyelerini seçecek.
TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ve Genç Girişimciler Kurulu icra komitelerini ve başkanlarını seçmek için bu  hafta içerisinde sandık başına gidecek. 
İl kuruluna üye olacak kadın girişimcilerin ticaret siciline kayıtlı, gerçek kişi tacir veya tüzel kişilerin ortağı, yönetim kurulu üyesi, yöneticisi, genel müdürü veya murahhas azası, girişimcilik konusunda çalışmalar yürüten üniversite öğrencileri, öğretim görevlileri veya öğretim üyeleri ile gerçek kişiler olması gerekiyor.  
İl Kuruluna üye olacak genç girişimcilerin ise, 18 yaşından gün almış, kırk yaşından ise gün almamış olması, ticaret siciline kayıtlı, gerçek kişi tacir veya tüzel kişilerin ortağı, yönetim kurulu üyesi, yöneticisi, genel müdürü veya murahhas azası olması seçim kriterlerini oluşturuyor. 
Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Taylan Alakoç,  TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi ve TOBB İl Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi seçimleri hakkında bilgi verdi. Başkan Alakoç,  Girişimci kurullarının Türkiye’de girişimciliğin özendirilmesi ve girişimcilik kültürünün gelişmesine öncülük etmek amacıyla 2007 yılında TOBB bünyesinde oluşturulduğunu hatırlattı.
Başkan Alakoç; “Odamızın ev sahipliğinde gerçekleştirilecek TOBB Kadın ve Genç Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Seçimleri için takvim işliyor. Geçtiğimiz hafta delege seçimleri tamamlandı. Bu hafta içerisinde de başkanlık ve icra kurulları seçimleri yapılacak. Kadın ve genç girişimcilerimiz gönüllülük esasına dayalı önemli bir sorumluluk üstlenecekler. Girişimcilik kültürünün ilimizdeki kadın ve gençler arasında gelişmesine öncülük edeceklerine inanıyorum. Yönetim Kurulu olarak İl Kadın Girişimcilerimizin ve Genç Girişimcilerinizin her zaman destekçisi olduk, olmaya da devam edeceğiz” dedi.
Başkan Alakoç, gelişen teknoloji ve artan dijitalleşme ile birlikte günümüzde ticaretin kuralları gibi yapılış şekli de günden güne değiştiğine vurgu yaptı. Başkan Alakoç,  artık sadece sermaye değil, fikirlerin önem kazandığı bir dönemde yaşadıklarını dile getirdi.
                         ÇETİN MERMERTAŞ

Editör: Hakimiyet Gazetesi